Saati 9 Liraya Otomobil

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Saati 9 Liraya Otomobil

İki girişimcinin kurduğu Mobicar, araç ‘paylaşım’ imkanı sağlıyor. Şirketin kurduğu filodan seçtiğiniz aracı bir saatliğine 9 liraya kullanabiliyorsunuz. Dolu depo teslim edilen araçlar için ayrıca kilometre başına 50 kuruş ödüyorsunuz.

ARAÇLARIN ihtiyacı olan kişilerce, belli süreler için paylaşılması esasına dayanan, kullandığınız kadar ödediğiniz bir uygulamayı içeren araç paylaşım platformları Türkiye pazarında da kendine yer arıyor. Pazarın yeni oyuncularından Mobicar, bu ilginç sistemi saati 9 liradan başlattı. Emir Dino Günel ve Erben Öztürk, Mobicar ile sistemi Türkiye’de uygulamak isteyen iki girişimci. Uygulama ile ilgili şu bilgileri veriyorlar:

Mobicar üyelik sistemi ile çalışıyor. Üyelik ücreti 60 TL ama ilk yıl olduğu için yarı yarıya indirimli. İnternet sitesi üzerinden üye olabiliyorsunuz.

Üyelik sonrası adrese bir Mobicar üye kartı gidiyor. Üye önceden rezervasyon yaptığı aracımızın kapılarını bu kart ile açıp kullanabiliyor. Üye kartı sadece rezervasyon süresince araçların kapılarını açıp kilitliyor. Bu şekilde rezervasyon süresi dışında üyelerin araçların içine girmesi engelleniyor. Aracı aynı noktaya bırakıyorsunuz.

Filomuzda 12 araç bulunuyor. Araçlar Ford Fiesta, Fiat Doblo ve Mini Cooper. Ford Fiesta’nın saatlik hafta içi ücreti 9, günlük 105 TL. Mini Cooper ise saatlik 18 TL, günlük 150 TL. Daha çok yük taşıma amaçlı kullanılan Fiat Doblo ise saatlik 13 TL, günlük 125 TL. Yakıt içinde. Her kilometrede 50 kuruş alınıyor. 23.00 ile 07.00 arasında normal tarifenin üçte biri kadar ücret ödüyorsunuz. Yani 9 liraysa gece bu ücret 3 liraya kadar geriliyor. Filomuzdaki araçlarda taşıt tanıma sistemi var.

Şimdilik 5 park noktası bulunuyor

Araçların alınabildiği yerler Metrocity, Cevahir Alışveriş Merkezi, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş ve Galatasaray’da. Lokasyonu 30’a çıkarmayı planlıyoruz. Araç sayısında ise yıl sonunda 60, 2014 sonunda 150-200 araca ulaşmak istiyoruz. 1 ay önce başladık. Hedefiliz yıl sonuna kadar 2 bin üye.

Lüks diye algılanıyor. Ama cebinde ne kadar parası olursa olsun herkesin mobilite ihtiyacını karşılayabilecek bir sistem.

Avrupa’da sistemin kullanıcı sayısı 1 milyonu buluyor. 2020’de 20 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye’de şu anda toplam 80 araç var. Avrupa’da ise 30 bin. Avrupa’da 2020’de bunun 300 bine çıkması bekleniyor.

CROSS COUNTRY 76 BİN TL’YE VOLVO V40 AİLESİNDE

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüGirişimci
Görüş Bildir