Saadet Işıl Aksoy: 'Huzurlu Bir İlişkim Var'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Saadet Işıl Aksoy: 'Huzurlu Bir İlişkim Var'

Çocukken kurduğu düşlerini şimdilerde gıptayla bakılan bir kariyere dönüştürdü. Geldiği yeri annesine ve anneannesine borçlu olduğunu söylüyor. Uluslararası yönetmenlerin oyunculuğunu övdüğü, güzellik markalarının peşinde koştuğu Saadet Işıl Aksoy, Seninle dergisinin sorularını yanıtladı.

Ünlü olmadan önce nasıl düşler kurardınız?

 • Hayranlıkla seyrettiğim filmlerde her seferinde başka dillerde oynayan, farklı ülkelerin ekipleriyle çalışan, birçok farklı kültürden hikâyenin içinde yer alan oyunculardan biri olmanın hayalini kurardım. Türkiye’deki birçok iş seçimimi de bu hayalle çakışmayacak doğrultuda yaptım. Özellikle son zamanlarda dizilerde çok zamanımı almayacak, yurtdışından bir film teklifi geldiğinde bana engel olmayacak roller oynamaya özen gösterdim.

Şimdi düşlerinizi yaşadığınızı söyleyebilir miyiz?

 • Yıllar sonra hayran olduğum oyunculardan biri olan efsanevi oyuncu Sergio Castellitto’nun yönetmenliğinde ve yine hayran olduğum bir oyuncu olan Penelope Cruz ile birlikte bir filmde bir araya geldim ve filmin en önemli karakterlerinden birini canlandırdım. Zamanında filmlerini hayranlıkla izlediğim daha birçok yönetmen ve oyuncuyla şimdi görüşmeler yapıp aynı ortamda vakit geçirme fırsatını buluyorum. Bence hayallerimizin sınırı yok, yapabileceklerimizin de.

ERGENLİK DÖNEMİNİ HAFİF ATLATTIM

Anneniz emniyet müdürü. Onun işinden etkilenmediniz mi? Nasıl bir anne-kız ilişkiniz vardır?

 • Annemle şu an hem çok yakın hem anne-kız ilişkisi sınırlarını da ihlal etmediğimiz, saygı ve sevgi dolu bir ilişkimiz var. Annem mesleğindeki konumunu evine taşımayan bir kadındı. Evde yemek yapan, bizi giydirip okula gönderen sabırlı ve özenli bir anneydi. Ancak evin kapısından çıktığında emniyet müdürü oluyordu, bunu da çok ustaca dengelemişti. Ben de ergenlik dönemlerimde her şeyi en iyi bildiğimi düşündüğüm süreçlerden geçtim. Fakat ailemin sabrı, sevgisi ve kıvamında otoritesi sayesinde o yıllarımı daha hafif atlattığımı söyleyebilirim.

Kendinize kimi referans alırsınız?

 • İlk olarak annemi ve onunla birlikte anneannemi. Çünkü ikisi de dış güzelliklerinin yanı sıra hayatta mesleklerindeki başarıları, kimlikleri ve kişilikleriyle ön plana çıkmış kadınlar. Annem emekli polis başmüfettişi. Hayatı boyunca erkek egemen bir camiada çok zor görevlerde bulundu. Ama hiçbir zaman bir erkek gibi davranma çabası olmadı. Tam tersine içinde bulunduğu durumlara bir kadının hassasiyeti, anaçlığı ve duygusal zekasıyla yaklaştı. Anneannem de gencecikken sıfırdan yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin ilk kadın sanayicilerinden biri oldu. Bu anlamda ben de kendi mesleğim ve duruşumla hayatımdaki bu iki harika kadının mirasını devam ettirmeye özen gösteriyorum.

Kendinizle baş başa kalıp hayatınızın muhakemesini yaptığınız olur mu?

 • ‘Keşke’ demenin bizi pozitif bir yere taşımayacağını düşünüyorum, bundan dolayı ‘keşke’ demek yerine “Nerede neyi yanlış yaptım? Bundan sonra nasıl düzeltebilirim?” gibi sorular sormayı tercih ediyorum. Ben bütün çözümün kendimizde olduğuna inananlardanım. Hayatımda bir şeyler istemediğim gibi gittiğinde, insanlar bana istemediğim gibi davrandığında önce kendi içime dönüp bunun kaynağını kendimde ararım.

GÜZELLİK, İÇERİDEN DIŞARIYA YANSIR

Güzellik, hayatınızın neresinde?

 • Güzelliğin bana göre içeriden dışarıya yansıyan bir formülü var. Tüm bakım ürünleri çok iyi birer takviye olabilirler. Ancak ruhunuz dengede değilse, kendinizle çatışma halinde bir dönemdeyseniz, gözlerinizde yeterince ışık olmayacaktır. İyi beslenmiyorsanız, dışarıdan ne kadar takviye yaparsanız yapın, saçlarınız veya cildiniz yeterince parlamayacaktır. Bence güzellik sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ruh ve aklın uyum halinde olmasıyla dışarı yansıttığımız ışıktır.

Makyajda vazgeçilmezleriniz neler?

 • Günlük hayatımda çok az makyaj yapıyorum. Özel günlerde ve katılmam gereken organizasyonlarda da makyajı yine abartmadan, doğal görünümümü kaybetmeyeceğim şekilde tercih ediyorum. 2013 makyaj trendleri arasında da yer alan nude görünüm, çok tercih ettiğim bir makyaj konsepti. Duru bir cilt, pembemsi dudaklar ve belirginleştirilen bakışlar favorim.

KESENİN GÜCÜNE İNANIYORUM

 • Bakım ve makyajda en dikkat ettiğiniz şey?

Pratik güzellik uygulamalarınız var mı?

 • Cildimi her sabah ve her akşam mutlaka güzelce temizleyip nemlendiririm. Vücudumu duş sonrasında bakım losyonlarımla nemlendirmeye özen gösteririm. Pratik güzellik uygulamalarım içinde annemden bana kalan bir alışkanlık olarak tonik yerine kullandığım gülsuyumu örnek verebilirim. Makyajımı çıkarmadan uyumamaya da özen gösteriyorum. Buna ek olarak her gün 2 litre su içiyorum, cildimi yazın dahi güneşten koruyorum.

 • Çekim veya toplantılar, film festivalleri için gittiğim yerlerde zamanım varsa kaldığım otellerin spa merkezlerinde arada kaçamak yapmak iyi olabiliyor. İyi bir masaj bazen gününü getirdiği yorgunluğu omuzlarınızdan alabiliyor. Kesenin gücüne inanıyorum. Düzenli olarak hamama giderim, gözeneklerin açılmasıyla kendimi yenilenmiş hissediyorum.

FAVORİ ALIŞVERİŞ ŞEHRİM PARİS

Estetikle ilgili ne düşünüyorsunuz?

 • Şu an kendimde değiştirmek istediğim bir yanım yok. Belki güzellik standartlarına uymayan özellikleriniz olabilir ama bu özellikleri taşıyış şekliniz önemli bence.

Fiziğinizi nasıl koruyorsunuz?

 • İş yoğunluğumun yanı sıra doğal akışında sağlıklı olduğunu söyleyebileceğim bir hayatım var. Uyku saatlerim düzenli; günde ortalama 7 saat uyuyorum, elimden geldiğince sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösteriyorum, bol miktarda su tüketiyorum. Kısaca daha kaliteli yaşamaya dikkat ediyorum.

Modayla aranız nasıl? Nelere dikkat eder, nerelerden alışveriş yaparsınız?

 • Modayla mesleğim ve moda sektöründe çalışan arkadaşlarım dolayısıyla iç içeyim. En azından her sezon belli tasarımcıların bazı parçalarını favorim olarak kafamda belirlerim. Ancak o anlamda biraz daha klasik ve zamansız ve tabii ki vücut tipimle uyum gösterebilecek parçaları tercih ediyorum. Favori alışveriş şehrim Paris.

DUDAKLARINDAN DÖKÜLEN HER KELİME BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Peki ya aşk? Aşkla ilgili neler söylersiniz?

 • İki senedir devam eden mutlu ve huzurlu bir ilişkim var. Dudaklarından dökülen her kelimenin benim için çok değerli olduğu, birlikte gittiğimiz her yerde, girdiğimiz her ortamda gurur duyduğum, hayatın her alanında beraber yürümekten şüphe duymayacağım, bütün bunlarla birlikte en iyi dostum diyebildiğim biri hayatımda olduğu için kendimi çok şanslı ve özel hissediyorum.

Kadınlara güzellik önerileriniz nedir?

 • Sahip olduğumuz, bizi biz yapan özelliklerle güzel olduğumuzu ve farklılıklarımızın bizi özel kıldığını her zaman hatırlamalıyız. Sağlıklı bir beden, sağlıklı bir ruh, kendimizi ve bedenimizi tanımamız ve tanıdığımız şekilde kendimizle barışık olmamız, hayatın pozitif ve bize huzur veren yanlarını keşfetmemiz çok önemli. Kadınlara, sahip oldukları gücün farkında olmalarını tavsiye ederim.
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PolisTercihaşkkadınlar
Görüş Bildir