S&P: Hükümet Mesajı Almıştır

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Standard & Poor's, Türkiye'nin Görünümünü Düşürdü

Standard & Poor's, Türkiye'nin Görünümünü Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P 500), Türkiye'nin kredi notu görünümünü, "daha düşük dış talep ve kötüleşen ticaret haddi" dolayısıyla, "pozitif"ten "durağan"a düşürdü.
Bloomberg News'un haberine göre, bu açıklama sonrası Türk Lirası son altı günde ilk kez düşerek dolar karşısında, TSİ 12:53'te 1.76 lira seviyesine indi. Tahvil ve bono piyasası ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bugün tatil nedeniyle kapalı.

Haberin Tamamı İçin:

'Bunu Tayyip Erdoğan'a Yutturamazsın'

'Bunu Tayyip Erdoğan'a Yutturamazsın'

Başbakan Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin not görünümünü düşürmesini eleştirdi. İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak "S&P Türkiye'nin görünümünü pozitif'ten durağan'a indirdi. Neye göre indiriyorsun? Normalde belli bir süre pozitifte kalan bir ülkenin notunu artırması lazım. Ama ideolojik olarak artırırsam sıkıntı olur diyor. Fakat Yunanistan'ı, İrlanda'yı yükseltiyor. Ya bunlar iflas ediyor.. Böyle saçmalık olur mu? Tamamen ideolojik yaklaşım. Bunu kimse yutmaz... Sen bunu Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın. Bunun sonucunda 'seni bir kredi derecelendirme kuruluşu olarak tanımıyorum' lafını görürsün... Her şeyimiz or...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ın S&P Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeme Oturdu

Erdoğan'ın S&P Açıklaması Sosyal Medyanın Gündeme Oturdu

Başbakan Erdoğan, S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu durağana çevirmesine yönelik açıklamasında "Bunu Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın" dedi. Açıklama sosyal medyanın gündemine oturdu ve "Bunu Tayyip Erdoğan" hashtag'i twitter'da tt listesine girdi.

"Bunu Tayyip Erdoğan'a Yutturamazsınız" Diyen Erdoğan'a Kurum'dan Yanıt Geldi

"Bunu Tayyip Erdoğan'a Yutturamazsınız" Diyen Erdoğan'a Kurum'dan Yanıt Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un ülke yöneticisi Zeynep Holmes, hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada "S&P’nin görevi, herhangi bir siyasi gündemden bağımsız olarak, bir ülkenin kredi güvenirliğine yönelik tamamen bağımsız görüş sağlamaktır” ifadesini kullandı.
Holmes açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Biz şu anda kredi derecelendirmesi yaptığımız 127 ülkeye yönelik kredi notlarımızı, tamamen şeffaf derecelendirme kriterlerine göre belirliyoruz. Bu alandaki tecrübemiz 1975 yılına dayanıyor ve IMF başta olmak üzere diğer önemli kurumlar tarafından da güçlü şekilde kabul görüyor. Kamuoyuna da duyurduğumuz gibi, Türkiye’nin kredi notu görünümünü, ülkeye gelen dış talebin azalması ve kötüleşen ticaret hadlerinin Türk ekonomisinin yeniden dengelenmesine engel olabileceği için değiştirdik. Aynı zamanda, Türkiye’nin kredi notunu da teyit ettik. Kredi not görünümünün pozitiften durağana revize edilmesi, Türkiye’nin kredi notunun önümüzdeki 12 ve 18 ayda aynı kalacağına yönelik görüşümüzü yansıtıyor."

Haberin Tamamı İçin:

S&P Şimdi de 6 Bankanın Görünümünü Değiştirdi

AA - Türkiye'nin notunu pozitiften durağana revize eden S&P, bu kararına bağlı olarak 6 bankanın da kredi notunu durağana revize etti. S&P'nin, notunu pozitif'ten durağana revize ettiği finansal kuruluşlar: Garanti Bankası, Garanti Leasing, HSBC Bank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası. S&P, bu kuruluşların yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını ise teyit etti.

Haberin Tamamı İçin:

S&P'den Türkiye'ye Özür: "Kusura Bakmayın Analist Yeni"

Star Gazatesi'nden Hüseyin Özay'ın haberinde, mali kriz içindeki Yunanistan’ın kredi notunu artırırken Türkiye’nin not görünümünü ‘durağan’ a düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P), ‘Türkiye raporu’ ile ilgili özür dilediği belirtiliyor. Star’ın ekonomi bürokratlarından edindiği bilgiye göre, S&P ve diğer derecelendirme kuruluşları, ülkelere ilişkin hazırladıkları raporları kamuoyuna açıklamadan önce, ilgili ülkelerin ekonomi birimlerine de gönderiyor. Ve verilerle ilgili bir itiraz olduğu takdirde bunları düzeltiyor. Ancak bu kez, bu yöntem uygulanmadı. Ekonomi bürokratları, raporun hazırlanış sürecinden ve raporun tamamlanmasından haberdar edilmedi. Dolaysıyla, ekonomi bürokrasisi de raporu, kamuoyuna açıklanınca gördüler. Hazine, Merkez Bankası ve BDDK bürokratları, S&P’nin yöneticilerini arayarak, raporda birçok verinin hatalı olduğunu, raporun açıklanmadan önce kendilerine sunulmadığını, yeni rapor hazırlanırken kendilerinden hiçbir veri talebinde bulunulmadığını bildirdiler. S&P yönetimi de Türkiye’den gelen bu şikayetleri şaşkınlıkla karşıladı. S&P’nin yöneticileri, raporun hazırlanması ve raporun açıklanması esnasında yapılan hataların, analistin yeni olmasından kaynaklanmış olabileceğini bildirdiler. Hatta bir S&P yöne...

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan bu notu tanıyacak mı? - thelira.com

THELİRA'nın özel haberine göre Başbakan Erdoğan'ın "tanımıyoruz", Ekonomi Bakanı Çağlayan'ın ise "Standardı kaymış" dediği kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Çalık Holding'in görünümünü yükseltti, notunu iki kademe yükseltme sinyali verdi. Kuruluş, Çalık'ın 350 milyon dolarlık teminatsız tahvil ihracı için de not verdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors'un Türkiye'nin kredi görünümünü pozitiften durağana indirmesinin ardından yaşanan "Karar ideolojik" tartışmaları sürerken, kurumdan ilginç bir karar daha geldi. S&P, Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Çalık Holding'in uzun ve kısa vadeli kredi notlarını B/B olarak belirledi ve tüm notlarını pozitif izlemeye aldı. Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, Çalık Grubu'nun CEO'su olarak görev yapıyor. Kardeşi Serhat Albayrak ise medya grubunun başında görev alıyor.

Haberin Tamamı İçin:

S&P Özür İddialarını Yalanladı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşüren S&P'nin raporu usule aykırı şekilde yayınladığı gerekçesiyle Türkiye'den özür dilediği basına yansımıştı. S&P Türkiye Bölge Müdürü Zeynep Holmes analistlerin tecrübesizliğinin kabul edilip özür dilendiğine dair iddiayı yalanlayarak, hiçbir S&P yöneticisi ve çalışanının özür dilemediğini açıkladı. Holmes açıklamasında şunları söyledi:

"Standard & Poor's, bu açıklamaları ve 1 Mayıs 2012 tarihinde yayınlanan Türkiye Kredi Notu Görünümü Değişikliği'ne ilişkin raporda kullanılan verilerin doğruluğunu sorgulayan açıklamaları kesinlikle reddetmektedir. Raporun hazırlanmasında hata yapılmamıştır ve rapor o gün geçerli güncel verilere dayanarak hazırlanmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ı Öfkelendiren Kadın Türkiye'ye Geliyor

Türkiye'nin kredi notu görünümünü pozitiften durağana indiren Standard and Poor's raporunun altında imzası bulunan, Türkiye Baş Analisti Eileen Zhang Türkiye'ye geliyor. S&P yönetimi ‘kendini anlatmak’ için 16 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. S&P’nin faaliyetleri hakkında bilgi vermek, Türkiye’nin performansı ile öngörüleri değerlendirmek amacıyla yapacağı buluşmaya S&P Global Operasyonlar ve Analizlerden Sorumlu Başkanı Paul Coughlin, Türkiye Bölge...

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'ı kızdıran kadın CNN TÜRK'e konuştu CNN TÜRK Video

Türkiye'nin kredi notu görünümünü pozitiften durağana indiren Standard and Poor's (S&P) raporunun altında imzası bulunan Türkiye Baş Analisti Eileen Zhang, Türk yetkililerle görüşmek için İstanbul'a geldi. CNN TÜRK'e konuşan Zhang, Türkiye kararında hata olmadığını söyledi. Türkiye'nin notunun neden indirildiğini açıklayan Zha...

Haberin Tamamı İçin:

S&P: Hükümet Mesajı Almıştır

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısBaşbakanCEOGaranti BankasıIMFİrlandaİş BankasıİstanbulMerkez BankasıRecep Tayyip ErdoğanStar tvTwitterYunanistantatil
Görüş Bildir