Rusya'ya Baskı Çağrısı

-

Rusya'ya Baskı Çağrısı

Rusya'ya Baskı Çağrısı

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya üzerindeki baskıyı artırması için uluslararası kamuoyuna çağrıda bulundu. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, uluslararası kamuoyuna, Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'da bulunan askeri birliklerini geri çekmesi için baskının artırılması yönünde çağrı yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2008 de yaşanmış Rusya-Gürcistan savaşı ile ilgili verdiği demecin hatırlatıldığı bildiride, uluslararası kamuoyundan, Rusya'ya, Gürcistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanıması ve askeri birliklerini geri çekmesi yönünde baskı yapılması istendi.

Rusya'nın, işgal ettiği Gürcistan topraklarında askeri gücünü pekiştirdiğinin belirtildiği bildiride, "Rusya yönetimi saldırgan bir dil kullanıyor. İşgal altındaki Gürcistan topraklarında yaptıkları askeri yığınak ve yönetimin kullandığı saldırgan üslup, Gürcistan'ın egemenliği için tehdit oluşturuyor. Uluslararası kamuoyu, Rusya'dan Gürcistan'a karşı güç tatbik etmemesi yönünde garanti almalı ve işgal altındaki Gürcistan topraklarında uluslararası bir mekanizma oluşturmalıdır" ifadelerine yer verildi.

2008 yılında Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını ilan etme isteğinin ardından Gürcistan bölgeye askeri birlik göndermiş, Rusya'nın duruma müdahalesi ile Gürcistan ve Rusya arasında kısa süreli savaş yaşanmıştı.

Ağustos savaşı diye bilinen Rus-Gürcü savaşının 4. yılında basına demeç veren Rusya Devlet Başkanı Putin, Gürcistan'a yapılan saldırıyı daha önceden planladıklarını ve bu kapsamda Güney Osetya'daki gruplara askeri eğitim verdiklerini açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

RusyaSavaşVladimir Putin
Görüş Bildir