Putin'den Hindistan'a 2.9 Milyar Dolarlık Silah

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya Ve Hindistan Arasında Büyük Silah Anlaşması

Rusya Ve Hindistan Arasında Büyük Silah Anlaşması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Hindistan ziyaretinde iki ülke arasında 1,6 milyar dolarlık silah anlaşması imzalandı.

AA

Yeni Delhi- Rusya'nın Hindistan pazarındaki konumu güçlendirmek amacıyla dün bu ülkeye gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Hindistan Başbakanı Manmohan Singh tarafından imzalandı.

Putin ile Singh arasında yapılan görüşmenin ardından imzalanan anlaşma, Hindistan'a 300 milyon dolarlık 42 adet Sukhoi Su-30 tipi avcı uçağı satışı ve 1,3 milyar dolarlık 71 adet Mil Mi-17 tipi askeri helikopterin teslimini içeriyor.

Singh, Putin ile bir araya gelmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, görüşmede, Afganistan da dahil olmak üzere bölgedeki güvenlik durumunu ele aldıklarını söyledi.

Singh, "Hindistan ve Rusya, istikrarlı, birleşmiş, demokratik ve refah içinde, aşırılık yanlısı şiddetten arınmış bir Afganistan konusunda aynı amacı paylaşıyor" dedi.

Rusya ile Hindistan arasında, 2000'den itibaren 6 kat artarak, bu yıl içinde 10 milyar dolara ulaşması beklenen ticarette son yıllarda bir düşüş görülüyor.

Hindistan, Rus silah sanayinin bir numaralı müşterisi olmasına karşın, Rusya'nın son yıllarda milyarlarca dolarlık silah sözleşmelerini Batılı silah üreticilerine kaptırmış olması dikkati çekiyor.

Bu arada, 2004 yılında imzalanan ve Sovyet yapımı bir uçak gemisinin yenilenmesini içeren 1 milyar dolarlık sözleşmenin Rusya tarafından yerine getirilememesi iki ülke arasında rahatsızlık yaratan diğer bir konuyu oluşturuyor. Rusya'nın, Hindistan Deniz Kuvvetleri'nin kullanımına 2008 yılında sunmayı taahhüt ettiği uçak gemisi Rus tersanelerinde beklemeye devam ederken, bu süre içinde projenin maliyetinin artarak 2,3 milyar dolara ulaştığı bildiriliyor. Rus yetkililer, denizdeki denemeleri sırasında motorunda meydana gelen arıza nedeniyle teslimi bu yıl da ertelenen uçak gemisini Hindistan'a 2013 yılında teslim etme vaadinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Putin'den Hindistan'a 2.9 Milyar Dolarlık Silah

Putin'den Hindistan'a 2.9 Milyar Dolarlık Silah

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanRusyaVladimir Putin
Görüş Bildir