Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya: 'Türk Vatandaşlarına Yönelik Vize Kısıtlamalarını Kaldırabiliriz'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Moskova'daki Türk heyeti ile ikili ilişkilerin tüm alanlarını konuştuklarını söyleyen Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, 24 Kasım'dan sonra Rusya tarafından askıya alınan vize serbestisi uygulamasıyla ilgili, 'iki ülke arasındaki vize kısıtlamalarının gerekli güvenlik seviyesinin sağlanması durumunda kaldırılabileceğini' ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile yaptıkları görüşmelerin ardından açıklama yapan Dvorkoviç, Rusya ile Türkiye arasındaki charter seferlerinin Rus uzmanların güvenlik önlemlerine ilişkin denetimlerinden sonra başlatılabileceğini söyledi.

Uçak Krizinin Ardından İlk Temas: Erdoğan ve Putin 9 Ağustos'ta Bir Araya Gelecek - onedio.com
Uçak Krizinin Ardından İlk Temas: Erdoğan ve Putin 9 Ağustos'ta Bir Araya Gelecek - onedio.com

Dvorkoviç, söz konusu denetimlerin 9 Ağustos'ta Türkiye ve Rusya liderlerinin Saint Petersburg'da yapacağı zirveden önce gerçekleştireceğini de kaydetti.

Öte yandan Dvorkoviç, 24 Kasım'dan sonra Rusya tarafından askıya alınan vize serbestisi uygulamasıyla ilgili olarak da 'iki ülke arasındaki vize kısıtlamalarının gerekli güvenlik seviyesinin sağlanması durumunda kaldırılabileceğini' ifade etti.

'Vize rejimi konusunda ilgili merciler arasında görüşmeler yapılması konusunda anlaşma sağladık'

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç

Dvorkoviç, "Vize rejimi konusunda dışişleri bakanlıkları ve ilgili merciler arasında görüşmeler yapılması konusunda anlaşma sağladık. Terör ve aşırılık eylemlerine karışmış kişilerin Rusya'ya geçişinin engelleneceği hususunda garanti verilmesi gerekiyor. İlgili merciler arasında bu konularda anlaşma sağlandığında, vize kısıtlamasının kaldırılması için hazırlıklara başlanabilir" ifadelerini kullandı.

'Akkuyu konusunda hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz'

Heyetlerarası görüşmede ele alınan bir diğer konu ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini oldu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali konusunda 'bir hareket olduğunu' belirten Dvorkoviç, "Türkiye, projenin hukuki boyutuyla ilgili çalışmalarını tamamlıyor. Akkuyu konusunda hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Dvorkoviç, Rusya ve Türkiye'nin iyi niyet ortaya koyması halinde, Türk Akımı projesinde ilerleme sağlanmasının mümkün olduğunu söyledi.

"Ankara, Türk Akımı ile ilgili müzakerelere başlamaya hazır olduğunu teyit etti" diye devam eden Dvorkoviç, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın bugün Türk meslektaşlarıyla bu projeyi masaya yatıracağını bildirdi.

Dvorkoviç, Türkiye'deki darbe girişiminin Türk Akımı için çok fazla risk oluşturmadığının da altını çizdi.

Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

AnkaraBaşbakan YardımcısıDarbeMehmet ŞimşekRusyaTerör
Görüş Bildir