Rusya Koronavirüs Aşısının Üretimine Başladığını Duyurdu

 > 
17PAYLAŞIM

Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen 'Sputnik V' adlı Kovid-19 aşısının üretimine başlandığını duyurdu.

Sputnik'in verdiği bilgiye göre, Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan açıklamada "N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı geliştirilen aşının üretimine başlandı" denildi.

Ne olmuştu?

Putin, İlk Koronavirüs Aşısının Rusya'da Geliştirildiğini ve Kızının Aşıyı Yaptıranlardan Biri Olduğunu Açıkladı - onedio.com
Putin, İlk Koronavirüs Aşısının Rusya'da Geliştirildiğini ve Kızının Aşıyı Yaptıranlardan Biri Olduğunu Açıkladı - onedio.com

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos'ta koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamıştı. Rusya Sağlık Bakanlığı, Sputnik V aşısının gerekli tüm testlerden geçtiğini ve virüse karşı bağışıklık geliştirdiğini belirtmişti. Putin, "En kısa zamanda aşının seri üretimine başlayacağımızı umuyorum" diye eklemişti. 

DSÖ: "Aşının güvenirliğinin kanıtlanması gerekli"

Dünya Sağlık Örgütü Rusya'den gelen açıklamanın ardından yaptığı değerlendirmede "Rus sağlık yetkilileriyle yakın temastayız ve DSÖ’nün aşının değerlendirilmesiyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Tekrar söylemek gerekir ki aşının bir dizi incelemeden ve testten geçerek güvenliğinin kanıtlanması ve etkisinin ortaya konması gerekir" ifadelerini kullanmıştı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Rusya'nın önünde uzun bir yol var"

Prof. Dr. Ceyhan: 'Rusya Henüz Aşı Geliştirmedi, Testlere Başlıyor' - onedio.com
Prof. Dr. Ceyhan: 'Rusya Henüz Aşı Geliştirmedi, Testlere Başlıyor' - onedio.com

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da "Rusya'nın açıklamasından anladığımız, etkili bir aşı geliştirilmiş değil. Henüz bunların testlerine başlanacağı söyleniyor" demişti.

Dünyada insanlar üzerinde test denemelerine başlanan 6 aşı çalışmasının olduğunu belirten Ceyhan, Rusya'nın onların biraz daha gerisinde olduğunu ve aşı çalışmasında önünde uzun bir yol bulunduğunu anlatmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir