Rusya Esad'ı Venezüella İçin İkna Etmeye Çalışıyor

 > Avrupa-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya Esad'ı Venezüella İçin İkna Etmeye Çalışıyor

Rusya Esad'ı Venezüella İçin İkna Etmeye Çalışıyor

Ankara’da, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ailesi ve diğer birinci derece akrabalarıyla birlikte Venezüella’ya yerleşmesi için yoğun bir ikna politikası yürüttüğü görüşü hakim olmaya başladı.

Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, Esad’ın Rusya’ya komşu Beyaz Rusya veya Güney Amerika ülkesi Ekvador’a gidebileceği yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirterek, şunları söylediler:

“Rusya ile değişik kollardan yürütülen temaslardan elde ettiğimiz izlenim, Moskova yönetimin Esad’ı artık Suriye’ye terk etmesi için ciddi bir ikna politikası yürüttüğü şeklinde. Rusya, Esad’ı, ‘Sonuna kadar direneceğim ve ülkemde öleceğim’ anlayışından vazgeçirmeye çalışıyor. Esad’a sürekli ‘Eğer, muhalifler Şam’ı ele geçirirlerse bundan sonra hiç şansımız kalmaz’ mesajı iletiliyor. Şu aşamada düşünülen tek ülke var o da Venezuela. Esad’ın eşi, çocukları ve diğer birinci derece yakın akrabalarıyla birlikte Venezüella’ya yerleşmesine ve yanlarına bundan sonraki yaşamlarını idame ettirecek kadar para ve diğer değerli eşyaları almalarına da izin verilecek.”

KİMYASAL HAZIRLIK YOK Diplomatik kaynaklar, Esad’ın iktidardan düşmesi halinde Suriye’deki kimyasal silahların radikal dinci grupların eline geçmesine karşı ABD’nin Türkiye ile bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğu iddiasını ise doğrulamadı. Ancak aynı kaynaklar, ABD’nin bu tür operasyonu Ürdün’le yapma olasılığının bulunduğunu belirtti.

AHMEDİNEJAD’I GENERALİ KESTİ Öte yandan Ankara, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Şeb-i Arus törenlerine katılmaktan son anda vazgeçmesini, İran Genelkurmay Başkanı General Hasan Firuzabadi’nin, “Patriotların Türkiye’ye yerleştirilmesi dünya savaşına neden olabilir” diyerek, Türkiye’yi eleştiren açıklamasına bağladı.

Bir yetkili şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşer EsadGenelkurmay BaşkanıİranRusyaSuriye
Görüş Bildir