Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya'dan Yeşil Işık: 'Görüşmeyi Reddetmeyecek'

 > 
78PAYLAŞIM

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile 3-4 Aralık'ta Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da düzenlenecek AGİT dışişleri bakanları zirvesinde görüşeceğini açıkladı.

Resmi ziyaret için gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türk-Rus ilişkileri artık eskisi gibi olamaz" derken, Ankara'nın dışişleri bakanları düzeyindeki görüşme talebini geri çevirmeyeceğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yarın Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da başlayacak AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi) dışişleri bakanları zirvesinde görüşeceğini söyledi.

'Belki Belgrad'da farklı bir şeyler ortaya çıkar'

"Çavuşoğlu'nun bize Belgrad'da anlatacaklarını dinleyeceğiz" diyen Lavrov, "Uçak düşürüldükten bir gün sonra kendisiyle telefon görüşmesi yapmıştık fakat Ankara'nın ilan ettiği pozisyondan farklı bir şey duymamıştım. Belki Belgrad'da kamuoyuna açıklanandan farklı bir şey ortaya çıkabilir" diye konuştu.

'Türkiye kendisini anlamak zorunda

Lavrov Moskova'nın Ankara'ya karşı aldığı önlemlerin ise ölçülü olduğunu belirtip "Amacımız, Türkiye'deki tehdidin Rusya'ya geçişini önlemek" dedi. Moskova ve Ankara arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi devam edecemeyeceğini söyleyen Lavrov, "Türkiye'nin bu eylemini, terörle mücadele hedefine aykırı buluyoruz. Türkiye uçak olayının ardından ne yapması gerektiğini kendisi anlamak zorunda. Ben Türkiye'nin yapması gerekenlerle ilgili konuşmayacağım. Bence diğer tüm ülkeler durumu ve bu tür durumlarda neler yapılması gerektiğini çok iyi anlıyor" diye konuştu.

'Suriye'deki çözüm sürecini engelleme girişimi'

Öte yandan Lavrov 24 Kasım'da Su-24 uçağının düşürülmesini, 'Suriye'de çözüm sürecini engelleme girişimi' olarak tanımladı: "Bazıları, Viyana'da Suriye Destek Grubu kapsamında başlayan siyasi süreci bozmak ve cihatçıların Suriye'de ve bölgede hakimiyet kurmasını istedi. Rusya, Viyana sürecine bağlı ve sürece katılan ülkelerin terör örgütleri listesi hazırlanması ve Suriye hükümeti ile yapılacak müzakerelerde etkili bir muhalif heyet kurulması konusundaki uzlaşmaya ciddi şekilde uyacağına inanıyor."

Sputniknews

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir