Rusya'dan Ukrayna'ya Gaz Geçişi İçin 1 Milyar Dolarlık Teklif

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya'dan Ukrayna'ya Gaz Geçişi İçin 1 Milyar Dolarlık Teklif

Rusya'dan Ukrayna'ya Gaz Geçişi İçin 1 Milyar Dolarlık Teklif

Enerji Günlüğü - Kiev’in depolama amacıyla yapılan doğal gaz alımını finanse etmek ve 2013/2014 kışında Avrupa’ya nakliyatı sağlamlaştırmak maksadıyla yapılan doğal gaz geçişi nedeniyle Rusya’nın Gazprom şirketi Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık ödeme yapacak.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, Azarov (Ukrayna başbakanı) Ukrayna’nın yer altı gaz depolarının ve gaz geçiş sistemlerinin modernleştirilmesinin, Avrupa enerji marketinin stratejik istikrarında önemli bir rol oynamasını istiyor.

Kyiv Post’a göre çarşamba günü yapılan kabine toplantısında başbakan Azarov, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’da bir doğal gaz merkezinin gelişmesiyle alakadar olduğunu söyledi.

Kiev ayrıca yerel üretim yaparak Ukrayna’nın Rus gazına olan bağımlılığını hafifletme gayretinde. Ukrayna ulusal enerji tüketimini azaltarak, elektrik santrallerini doğal gazdan kömüre değiştirerek, LNG terminalleri inşa ederek ve Avrupa’dan yapılan doğal gaz akışını tersine çevirerek iddialı planlar yapmaya devam ediyor.

Gazprom, Avrupa’ya ihraç ettiği doğal gazın yarısından fazlasını Ukrayna üzerinden naklediyor. Bu sene, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının dörtte birini sağlayan Gazprom, bu ihracatı 138 milyar kübik metreden 150 milyar kübik metreye çıkarmayı hedefliyor. Ukrayna Enerji ve Kömür Endüstrisi bakanlığı nisan ayında yayımladığı bir rapora göre, ocak ve şubat aylarında Rusya’nın Ukrayna’ya yapmış olduğu gaz ihracatı geçen seneye göre % 23 düşüştedir.

Rusya’nın başkanlık yaptığı 2. Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’nda Putin, AB’nin 3. enerji paketine karşı çıkmaları gerektiğine vurgu yaparken; Ahmedinejad, doğalgaz üretimi ve fiyatlandırılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Elektrik ve doğalgaz piyasalarıyla ilgili bildirim sistemi yönetmelik taslağı ile Elektrik ve Doğalgaz Bildirim Sistemi Kullanım Talimatı görüş ve değerlendirmelere açıldı.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bir araya geldiği toplantının gündemi Doğalgaz Piyasası Kanunu oldu

Kaya gazındaki gelişmeler Enerji Bakanlığı'nı da hareketlendirdi. Bürokrat ve teknik elemanlardan oluşan bir ekip bu ay konuyu yerinde incelemek için ABD ve Kanada'ya gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Doğalgaz Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Öngören Kanun Tasarısı’nı Başbakanlığa göndermeye hazırlanıyor.

Şah Deniz'in Avrupa'ya gaz taşımek için Nabucco yerine TAP'ı seçmesi kime ne kazandırdı?

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AhmedinejadAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBaşbakanRusyaTaner YıldızUkraynaVladimir Putin
Görüş Bildir