Rusya'dan Silah Açıklaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya'dan Silah Açıklaması

Rusya'dan Silah Açıklaması

Moskova’dan “Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklediğimiz için değil, Sovyet dönemindeki taahhütlerimiz nedeniyle Suriye’ye silah sağlıyoruz” açıklaması geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır’da devletin sahip olduğu El Ahram gazetesinde bugün yayımlanan röportajında, Sovyet döneminden kalma anlaşma çerçevesinde Şam’a silah yolladıklarını ve uluslararası hukuku ihlâl etmediklerini öne sürdü.

Rusya, geçtiğimiz yıl Suriye hükümetine 1 milyar dolar değerinde silah satmış ve Birleşmiş Milletler’in Suriye’ye yönelik bir silah ambargosuna karşı çıkacağını açıklamıştı.

“Suriye’nin iç savaşında hiçbir tarafı tutmuyoruz” diyen Lavrov, Rusya-Suriye askeri anlaşmasının, Beşar Esad’ı desteklemeyi değil, dış güçlere karşı ülkenin savunma kapasitesini yükseltmeyi amaçladığını söyledi.

DIŞ GÜÇLERİ SUÇLADI

Lavrov, yabancı güçleri uluslararası hukuku çiğneyerek muhaliflere silah sağlamakla suçladı. Dışişleri Bakanı bu silahların El Kaide’nin eline geçebileceğini de söyledi.

Batılı güçler muhaliflere sadece telsiz, uydu araçları ile seyyar elektrik jeneratörleri gibi haberleşme araçları ve insani yardım temin ettiklerini savunuyorlar. Beşar Esad’a açıkça görevini bırakma çağrısı yapmaktan çekinmeyen Katar yönetimi de muhaliflere silah gönderdikleri iddialarını reddetmiş, sadece insani yardım ve haberleşme aracı sağladıklarını savunmuştu.

‘SON AŞAMADAYIZ’

Lavrov raportajda, “Suriye’ye asıl silahları sağlayan Sovyetler Birliği’ydi ve şu anda temel olarak hava savunma sistemlerini içeren taahhütlerimizi yerine getirmenin son aşamasındayız” ifadelerini kullandı.

Rus bir yetkili, Temmuz ayında, Suriye’deki çatışmalar çözüme kavuşmadan ülkeye savaş uçakları satmayacaklarını belirtmişti.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden Rusya ve Çin, Suriye’deki çatışmalar nedeniyle Beşar Esad’ı kınayan üç kararnameyi veto etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinKatarMısırRusyaSSCBSavaşSuriye
Görüş Bildir