Rusya'dan Esad'a Büyük Yardım!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya'dan Esad'a Büyük Yardım!

Rusya'dan Esad'a Büyük Yardım!

ABD'nin yoğun karşı çıkmalarına rağmen, Rusya'nın Suriye'ye gelişmiş füze yardımı yapmayı sürdürüyor. Beyaz Saray'dan perşembe gecesi yapılan açıklamada Putin'in Suriye'ye, denizden gelecek saldırılara savunma amacıyla, 'gemi avcısı' füzeler gönderdiği belirtildi.

Suriye'nin şimdiye kadar kullandığı Scud ve diğer füzelerin aksine 'Yakhont' deniz savunma füzeleri, Esad'ın dış ülkeler tarafından deniz yoluyla muhaliflere sağlayacağı silah ya da ambargo kuşatması gibi tehditlere karşı kendini savunmasını sağlayacak.

Buradaki ince detay ise deniz yoluyla koyulan ambargoların belli bir bölge üzerinde uçuşa yasak noktalar oluşturularak yaratılması. Hatırlanacağı üzere Başbakan Erdoğan, Amerikan NBC kanalına verdiği röportajda ABD'ye Suriye'de uçuşa yasak bir bölge oluşturma konusunda destek vereceğini açıklamıştı. Bu da akıllara Rusya'nın Türkiye'ye karşı bir duruş sergileyip sergilemediği sorusunu getiriyor.

NYT'nin ABD istihbaratından sızdırdığı bu bilginin ABD-Rusya görüşmelerinin hemen ertesinde gelmesi de diğer bir düşündürücü nokta. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuyla ilgili 'Rusya'nın Esad'ı desteklememesini tercih ediyoruz' sözlerinden sonra gelen bu gelişmeye Amerikan yönetiminin nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor.

Suriye'nin elinde bulunan daha eski model Yakhont tarzı füzeler yine Rusya'dan 2007 ve 2011 yılların temin edilmişti.

YAKHONT FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Yaklaşık 3 ton ağırlığında olan Yakhont füzeleri 300 kilogramlık savaş başlıkları taşıyabiliyor. Bu füzeler kıyılarda bulunan birlikler tarafından kullanılabildiği gibi aynı zamanda askeri gemiler ve donanma uçakları tarafından da tercih ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadRusyaSavaşSuriyeTercihVladimir Putin
Görüş Bildir