Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya'dan Almanya'ya Navalnıy'ın Zehirlenmesi İddiasını "Siyasallaştırmama" Çağrısı

0PAYLAŞIM

Rusya'dan Almanya'ya Navalnıy'ın Zehirlenmesi İddiasını "Siyasallaştırmama" Çağrısı

MOSKOVA Anadolu Ajansı - Rusya, Almanya'ya karşı Aleksey Navalnıy'nın zehirlenmesi iddiasının "siyasallaştırılmaması" çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Görüşmede, Rus karşı Navalnıy’ın zehirlenmesi iddiası mevzusunun ele alındığı kaydolunan açıklamada, Rusya'nın Almanya'dan, Navalnıy'ın biyokimya analiz neticeleriyle alakalı bilgi beklediği vurgulandı.

Rusya'nın bu mevzuda çalışmaya hazır olduğu belirtilen açıklamada, "Lavrov, mevkidaşını gidişatı daha da siyasallaştırmaktan bırakmaya çağırdı." ifadesi kullanıldı.

Navalnıy soruşturmasındaki ispatların incelemesine Kimyevi Silahların Menedilmesi Teşkilatının OPCW de dahil edildiği andırdırılan açıklamada, "Vaziyetin sarihe kavuşturulması için bu platformun Almanya tarafından kullanılmasının ikili ilişkilerin inşa edilmesine mani olmaması gerekiyor." ifadesine yer verildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Almanya'ya tasarlanan ziyareti daha evvel iptal edilmişti.

Kremlin Lafçısı Dmitriy Peskov bu ziyarete lüzum olmadığını ve ikili ilişkileri makûs biçimde etkileyecek rastgele bir neden bulunmadığını belirtmişti.

  • Navalnıy'ın zehirlendiği iddiası


Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy'ın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.


Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.


44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Sağlık Kurumuna nakledilmişti.


Alman Hükümet Lafçısı Steffen Seibert, 2 Eylül'de, Navalnıy'ın asap hastalıklarıyla çabada kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyevi ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Seibert, dün de Navalnıy'ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Charite Sağlık Kurumu 7 Eylül'de, Navalnıy'ın sıhhat gidişatının iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir