Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rusya'da Gönüllülere Kovid-19 Aşısı Yapılmasını Aa Görüntüledi

0PAYLAŞIM

Rusya'da Gönüllülere Kovid-19 Aşısı Yapılmasını Aa Görüntüledi

MOSKOVA Anadolu Ajansı - DMITRI CHIRCIU - Rusya’da yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı geliştirilen faz 3 evresindeki aşının gönüllüler üzerinde sınanmasına başlandı.

Anadolu Ajansı takımı, Gamaleya Milli Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının başşehir Moskova’da gönüllülere uygulanmasını görüntüledi.

Dünyada ilk patent edilen ve "Sputnik V" olarak adlandırılan aşı daha evvel öncelikli tehlike grubunda bulunan sıhhat çalışanları ve hocalara yapıldı. 40 bin ortamında şahsa uygulanması tasarlanan aşının, gönüllü olarak müracaat eten kimselere yapılmasına geçildi.

220 Nolu Şehir Polikliniğinde hakikatleştirilen aşılama süreci ile alakalı açıklama yapan Başhekim Dayanakçısı Vladimir Tereşçenko, ülkede Kovid-19 aşısının Faz 3 uygulamasına 9 Eylül'de başlandığını söyledi.

Bu sürecin belli düzeylerden oluştuğunu belirten Tereşçenko, gönüllülerin ilk evvel Moskova Belediyesi internet sayfasında bulunan formu doldurduğunu dile getirdi.

Formdaki suallere verilen cevaba göre gönüllülerin sağlık kurumuna çağrıldığını anlatan Tereşçenko, "Gönüllü, hekim tarafından tetkik ediliyor. Gönüllünün tanımlanan ilk kriterlere uygun olması vaziyette kan analizleri, içki ve uyuşturucu testleri yapılıyor." dedi.

Son düzeyde aşı adayının yapıldığını aktaran Tereşçenko, "Gönüllü, aşı yapıldıktan sonra 30 dakika sağlık kurumunda kalıyor ve kendisinin vaziyeti araştırılıyor. Şahsın vaziyeti iyiyse konuta gitmesine izin veriliyor." biçiminde konuştu.

Tereşçenko, aşı olan kimselere sıhhat gidişatını takip etmek için özel bir kol saati takıldığını ve bu bilgilerin çevrim içi olarak kendilerine eriştiğini bildirdi.

"Aşı yapanın spor yapmaması, içki kullanmaması gerekiyor, az rakamda sigara içebilir." diyen Tereşçenko, aşı adayının kronik ve alerjik hastalığı bulunanlar ile gebelere yapılmadığını aktardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir