Rus Milyarderin Eşi Dalyan'da Yasak Bölgeye Çadır Dikti

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rus Milyarderin Eşi Dalyan'da Yasak Bölgeye Çadır Dikti

Rus Milyarderin Eşi Dalyan'da Yasak Bölgeye Çadır Dikti

Tatilini yatıyla geldiği Ege kıyılarında geçiren Rusya'nın en zengin iş adamı ve alüminyum kralı Oleg Deripaska'nın ailesi, Caretta Caretta kaplumbağalarını korumak amacıyla yasak olmasına rağmen zodyak botla geldiği plajda şemsiye ve gölge çadırı dikti.

21.2 milyar dolarlık servetiyle Rusya'nın en zengin iş adamı olan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinen Deripaska, bugün dünyanın en büyük yatlarından biriyle bugün Muğla'nın Dalyan açıklarına geldi.

Daha sonra Deripaska'nın eşi Polina, iki çocuğu, misafirler ve korumalarla zodyak botla karadan araçla ulaşımın olmadığı ıssız bir plaja yüzmeye ve güneşlenmeye geldi.

Kalabalıktan uzak bu plajın özelliği ise nesli tükenmekte olan ve bu nedenle özel çevre koruması altında bulunan deniz kaplumbağalarının (Caretta Caretta) yumurtlama alanlarından biri olması.

Bu nedenle kumsalın hemen arkasında çok büyük bir uyarı levhası yer alıyor.

Levhada yazan uyarısı ise şu şekilde: "Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan bu kumsala teknelerin yanaşması ve demirlemesi yasaktır".

Buraya kadar her şey normal çünkü tekne uzakta demirlemiş ve bu plajların belirli bölümlerinden saat 08.00 ile 20.00 arası vatandaş ve turistler de faydalanabiliyor. Çünkü, kaplumbağalar yumurtlamak için serin olan gece saatlerini tercih ediyor.

Ancak, iş gölge için şemsiye ya da farklı bir araç dikmeye gelince bozuluyor. Çünkü, denizin kumsal ile kesiştiği ıslak kısmın dışında şemsiye dikmek yasak. Nedeni de kuru kısımda kumun altına yer alan yumurtalar. Şemsiye dikildiğinde bu yumurtalara zarar veriliyor.

Bölgedeki özel çevre koruma ekiplerinin sayısı bütün plajları aynı anda kontrol etmeye yetmiyor.

Uluslararası teknelerin bolca geldiği bu bölgede, turistler konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı için de doğal hayata zarar verebilecek davranış biçimleri ortaya çıkabiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MuğlaRusyaTercihVladimir Putin
Görüş Bildir