Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu: 'Tereddüt Zalime Fırsat Verir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rum Vekile Tokat Gibi Cevap

Rum Vekile Tokat Gibi Cevap

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisine ‘BM Genel sekreteri Ban Ki Moon’un Srebrenitza’da uluslararası toplum adına özür dilediğini söylediniz. Siz Türk ordusunun yapmış olduğu kıyım nedeniyle özür dileyecek misiniz?’ şeklinde bir soru sorun Kıbrıs Rum Yönetimi’nden bir milletvekiline, “2004 yılında eğer Kıbrıs Barış Planı kabul edilmiş olsaydı şu anda bizim orada Yunanistan’la birlikte çok sembolik bir birliğimiz olacaktı;

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: 'Tereddüt Zalime Fırsat Verir'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye - Avrupa Birliği Parlamento Komisyonu toplantısında konuştu..

"Sorumluluk 70 bin insan ölmesine rağmen karar almayan BM'dedir.. vebali onların sırtında olacaktır.. Maalesef uluslararası toplum çok büyük bir sınav kaybediyor... BM güvenlik konseyi inandırıcılığını kaybetmiştir..."

Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'e "savaş suçu" uyarısında da bulundu...

"Eğer havadan ayrım gözetmeksizin bombardıman yapılıyorsa bu bir savaş suçudur. Bu BM'nin bir ortak normudur. gelin buradan yola çıkarak harekete geçelim dedim hala cevap bekliyoruz..."

Bakan Davutoğlu parlamenterlerin sorularını da yanıtladı. CHP'li Aykan Erdemir'in mezhep savaşı sorusu tansiyonu yükseltti..

Aykan Erdemir: "Mezhep savaşı yapıyorsunuz "

Davutoğlu : "Türkiye hiçbir zaman mezhebi bir tavır içeresinde olmadı.. Bu nasıl acımasız bir yargıdır kendi hükümetinize karşı hangi argümanla bizi uluslararası toplantıda bu şekilde suçluyorsunuz.. "

Bakan Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de bomba atölyesi kurduğu iddialarını da yalanladı...

"Yok yok yok o görüntülerin nerede çekildiğini biliyorum.. "

Dışişleri Bakanı, "Kıbrıs’ta Türk askerinin yaptığı kıyımlar için özür dileyecek misiniz?" sorusunu yönelten Güney Kıbrıslı parlamentere de sert yanıt verdi…

"Bizim oradaki ordumuzun mevcudiyetinden bahsediyorsunuz; Oraya bir sabah uyanıp ‘hadi Kıbrıs’a gidelim’ diyerek Türk ordusu gitmedi. Biz gitmeseydik sadece Türklere değil rumlara da kıyım yapılacaktı… Biz uluslararası haklarımızı kullanarak gittik… "

Davutoğlu, Türk askerinin çekilmesi konusunda ise Annan Planı'nı hatırlattı...

"Bu plana kim karşı çıktı? Kıbrıs türkleri mi karşı çıktı, Kıbrıs rumları mı karşı çıktı. 2004’te kararı siz verdiniz sayın bayan… Keşke siz burada bugün tanımadığımız bir ülkenin milletvekili olarak değil, birleşmiş, barış içinde yaşayan bir Kıbrıs’ın milletvekili olarak buraya gelmiş olsaydınız; Ama böyle olmamışsa bunun sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti de değildir, Kıbrıs’ta bütün haklarından feragat ederek yaşamak zorunda bırakılmış Kıbrıs Türkleri de değildir… "

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Milletvekili Eleni Theocharous, Ahmet Davutoğlu'nun yanıtını dinledikten sonra salonu terk etti...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAvrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiSavaşYunanistan
Görüş Bildir