Hayat Tv'ye Kapatma Kararında Sürpriz Gelişme

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Rtük'ten Hayat Tv'yi Kapatma Kararı!

Rtük'ten Hayat Tv'yi Kapatma Kararı!

RTÜK'ün muhalif yayınlar üzerindeki baskıları sürüyor. Kurul, son olarak Hayat TV hakkında kapatma kararı verdi. Yayın Koordinatörü Mustafa Kara, dayanışma çağrısı yaptı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ve Türksat’a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu her an kapatılabilir. Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Hayat Televizyonu Yayın Koordinatörü Mustafa Kara, "Kurulduğu günden bu yana işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların, yoksul halkın, aydınların, sanatçıların, tüm halkın sesi olmuş Hayat Televizyonu’nun ekranı ağır bir tehdit altındadır. Halkın haber alma özgürlüğü ellerinden alınmak isteniyor" dedi.

AKP hükümetinin, halkın gerçeklere ulaşma hakkını bir kez daha baskı ve sansür yoluyla engelliyor olduğuna dikkat çeken Kara, şu bilgileri verdi: "21 Mart 2007’den bu yana Türksat uyduları üzerinden yayın yapan Hayat Televizyonu, hukuksuz biçimde susturulmak isteniyor. 'Ekran karartma' kararına gerekçe olarak, 6 yıldan fazladır yayında olan kanalımızın 'kaçak olduğu', 'lisansı bulunmadığı' iddiaları gündeme getiriliyor. İddialar tümüyle asılsızdır, çarpıtmadır. Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir."

'GEZİ PARKI' BASKISI

Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımları atmış olmalarına rağmen, RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girildiğini belirten Kara, "Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, 'bu konuda gelen şikayetler ve raporlar' gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir. İki haftadır süren Gezi Parkı eylemleri boyunca bütün medya üzerinde uygulanan ağır baskı, Hayat Televizyonu’na kapatma olarak yansımıştır" değerlendirmesinde bulundu.

'TELEVİZYONUNUZA SAHİP ÇIKIN'

Televizyon adına yapılan açıklamada, dayanışma çağrısı yapıldı:

"Radyo Televizyon Üst Kurulu, yayın yaptığımız Türksat uydusuna bir yazı yazarak yayınımızın durdurulmasını istemiştir. Gün boyu yaptığımız tüm girişimlere, görüşmelere, makul çözüm bulma çabalarımıza rağmen, somut ve güvenilir bir yanıt alamadık. Son olarak “en geç Cuma saat 12.00’de yayınımızın durdurulacağı” tarafımıza bildirilmiştir. Bu keyfi ve hukuksuz karardan bir an önce vazgeçilmelidir. Her zaman ekranımızda yer bulmuş bütün halk kesimlerini televizyonlarına sahip çıkmaya, Hayat Televizyonu ile dayanışmaya çağırıyoruz."

Haberin Tamamı İçin:

Hayat Tv'ye Kapatma Kararında Sürpriz Gelişme

RTÜK kanununun 29/3 maddesine göre, "Yurt dışından yayın yapan kanalların lisans alma zorunluluğu" çağrısına uymayan Hayat TV hakkında kapatma kararı verildi. Ancak Hayat TV'nin Mart ayında başvuruda bulunduğunun anlaşılması üzerine devreye RTÜK Başkanı Davut Dursun girdi ve durumu Turksat yetkililerine bildirdi.

HAYAT TV İÇİN UMUT IŞIĞI

Hayat TV'nin kapatılması kararı konusunda akşam saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 'lisans başvurusunda bulunmadığından' Hayat TV yayınlarının sona erdirilmesi için Turksat'a yazı yazmıştı ancak devreye televizyonun avukatları girdi. Avukatlar, Hayat TV'nin Mart ayında başvuru yaptığına dair belgeleri RTÜK Başkanı Davut Dursun'a sundu. Bunun üzerine RTÜK Başkanı, Turksat'a ikinci bir yazı yazarak lisans başvurusunda bulunulduğunu bildirdi.

RTÜK'ün doğrudan televizyon kapatma yetkisi yok ancak Kurul kanun uyarınca Turksat'a yazı yazarak, lisansı olmayan ya da başvuruda bulunmamış televizyonların uydudan çıkarılmasını talep ediyor. Kapatma anlamına gelen uydudan çıkarma işlemini Turksat yapıyor. Şimdi RTÜK Başkanı imzasıyla Turksat'a gönderilen 'Hayat TV'nin lisans başvurusu yazısı, televizyonun uydudan çıkarılmasının önüne geçebilir.

HAYAT TV'DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak Hayat TV'den yapılan açıklamada özetle şu ifadelere yer verilmişti:

"Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun verdiği ve Türksat’a bildirilen karar uyarınca, Hayat Televizyonu’nun ekranı her an karartılabilir; her an gerçekler derin bir karanlığa gömülebilir. Ekran karartma kararına gerekçe olarak, 6 yıldan fazladır yayında olan kanalımızın “kaçak olduğu”, “lisansı bulunmadığı” iddiaları gündeme getiriliyor."

"İddialar tümüyle asılsızdır, çarpıtmadır. Hayat Televizyonu, 21 Mart 2007’den bu yana uluslararası yayıncılık lisanslarıyla Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaktadır. Aynı zamanda, RTÜK lisansı için gerekli tüm başvuruları yapmış olup, lisans başvurusu Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun önündedir. Geçtiğimiz aylarda yapılmış tüm görüşmelere, varılan mutabakatlara ve yasaların gerektirdiği tüm adımlar tarafımızca atılmış olmasına rağmen, şimdi RTÜK tarafından keyfi bir tutum içine girilmiştir. Gezi Parkı’nda başlayan direniş ve halkın yükselen taleplerinin sesi olan Hayat Televizyonu, bu konuda gelen şikayetler ve raporlar gerekçe edilerek RTÜK tarafından incelemeye alınmış ve ekran karartma kararı verilmiştir."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiGezi Parkı
Görüş Bildir