RTÜK'ten Halk TV'ye Uyarı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

RTÜK'ten Halk TV'ye Uyarı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürücü video klip yayınladığı gerekçesiyle, Halk TV’nin uyarılmasına karar verdi.

Raporda, Halk TV’de her gün muhtelif saatlerde bir veya birkaç defa "Video Film - Çok Tıklananlar" başlığıyla internetten alınan bir video klip yayınlandığı belirtildi. 15, 16 ve 17 Mayıs'ta Duman adlı rock müzik grubunun "Duman 1" albümünde yer alan "Rezil" isimli şarkısı kullanılarak oluşturulmuş, "Youtube" adlı video paylaşım sitesinde de yer alan bir video klip yayınlandığı ancak söz konusu klibin Duman grubunun resmi bir çalışması olmadığı, üçüncü şahıslar tarafından oluşturulduğu vurgulandı.

Klipteki şarkının, şu sözlerden oluştuğu belirlendi

"Ortada bir yanlış var. Yanlışı yapan yanar. Arkasında sandık var. Değmesin akıncılar. Geri kaç geri kaç oğlancık. Senin de başın yanar. Ortada bir yanlış var. Memleket uyurgezer, Aldırma geldik oyuna. Kandır beni. Kandırsana. Rezil. Kandırsana. Ortada bir dergah var. Devrilir başın yarar. Arkasında tezgah var. Lem yelid ve löp yutar. Geri kaç, geri kaç oğlancık. Senin de başın yanar. Ortada bir dergah var. Memleket uyurgezer. Aldırma geldik oyuna. Kandır beni. Kandırsana. Rezil. Kandırsana."

Video klipte, arka planda Rezil isimli parça çalarken, parçanın sözlerinin arka arkaya gösterilen fotoğrafların üzerine yerleştirildiği kaydedilen raporda, "ortada bir yanlış var" sözleri çalınırken arka planda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "aldırma geldik oyuna" sözleri çalarken de Recep Tayyip Erdoğan ve George Bush'un tokalaştığı bir fotoğrafın kullanıldığı tespit edildi.

Raporda, şu görüşlere yer verildi "Recep Tayyip Erdoğan'ı ve hükümetin icraatlarını hedef alan söz konusu video klipte, iki kez Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin üzerine "Rezillll" ifadesinin yazıldığı ve söylendiği görülmüştür. Türk Dil Kurumunun internet sitesi olan www.tdk.gov.tr adresinde rezil kelimesinin anlamı "alçak, aşağılık" olarak belirtilmektedir. Bahse konu video klipte Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına yönelik rezil ifadesinin kullanılmasının, kabul edilebilir eleştiri sınırlarını aştığı ve Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsına yönelik bir hakaret niteliğinde olduğu kanaatine varılmıştır."

Raporda ayrıca, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8. maddesinin 1. fıkrasında medya hizmet sağlayıcıların yayın hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışıyla sunmaları gerektiği ifade edildi.

Bu bağlamda, Başbakan Erdoğan'a yönelik hakaret niteliğinde bir içerik barındırdığı değerlendirilen bir video klibin, yayıncı kuruluş tarafından yayınlanmasının Kanun'da ifade edilen kamusal sorumluluk anlayışıyla bağdaşmadığı vurgulanan raporda, söz konusu klibin (yayının) üç farklı günde tamamen yayınlandığı ve eleştirel bir bakışla değil aksine onaylar nitelikle yayınlandığının görüldüğü belirtildi.

Ülkenin Başbakanı'na yönelik ağır hakaretler içeren, müzik grubundan da bağımsız olarak kurgulanarak hazırlanan ve yeterince denetlenemeyen bir mecradan alınan bu klibin defalarca yayınlanmasının, yayıncılık sorumluluğuyla bağdaşmadığı vurgulanan raporda, "Yayın incelendiğinde, ne bir haber ne de sahibi ve yapımcısı belirli bir eserdir. Dolayısıyla yayınlanmasında özellikle Başbakanı küçük düşürme hedefinin olduğu anlaşılmaktadır" şeklinde değerlendirmeye yer verildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanRecep Tayyip ErdoğanYoutubemüzik
Görüş Bildir