Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rtük'ten Bazı Televizyon Kanallarına Program Durdurma Ve Para Cezası

0PAYLAŞIM

Rtük'ten Bazı Televizyon Kanallarına Program Durdurma Ve Para Cezası

ANKARA Anadolu Ajansı - Radyo ve Televizyon Üst Heyeti RTÜK, Erol Mütercimler'in imam hatiplilerle alakalı ifadelerini yayımlayan Haber Evrensel'in de aralarında bulunduğu bazı televizyon kanallarına program durdurma ve para cezası verdi.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre Üst Heyet, Erol Mütercimler'in yayın misafiri olduğu "Saynur Tezel ile Kayıt Altında" isimli programda imam hatip mezunları hakkında kullandığı ifadeleri yasaya ters buldu.

Program sunucusunun da sarf edilen laflara müdahale etmediğini tanımlayan RTÜK, kanundaki "Yayın hizmetleri ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı koruyarak cemiyeti kin ve husumete tahrik edemez veya cemiyette nefret duyguları oluşturamaz." kararının ihlali mazeretiyle Haber Evrensel'e 3 kere program durdurma ve üst huduttan para cezası uygulanmasına karar verdi.

  • Meltem TV ve TELE 1'e ceza

Meltem TV'de yayınlanan "Us Oyunu" programı hakkında hazırlanan uzman raporunu da görüşen RTÜK, programın iki sunucusundan biri olan Erol Mütercimler'in, Sakarya'da hakikatleşen bir çocuk istismarı hadisesini tartışılırken kullandığı ifadeleriyle tenkit hudutlarını aştığını tespit etti. Üst Heyet, yayıncı kuruluşa 3 kere program durdurma ve yönetimsel para cezası verdi.

TELE 1'in "Forum Hafta Sonu" programının misafiri Mine Kırıkkanat'ın bazı ifadelerini de kanuna ters bulan Üst Heyet, mevzubahisi televizyon kanalına ayrımcılık mazeretiyle yönetimsel para cezası uyguladı.

  • FOX'a argo cezası

Selçuk Tepeli'nin ana haber ilanında otoban ve köprü fiyatlarından bahsederken kullandığı ifadeleri değerlendiren Üst Heyet, "Dilin seviyesiz, kaba ve argo kullanımına yer bilgilemez." prensibini ihlal etmesi sebebiyle FOX TV'ye yönetimsel para cezası uygulanmasına karar verdi.

Üst Heyet, sıhhat beyanıyla nebatsal ilaç satışı yapılan KANAL YALOVA, ANADOLU TV, BLD, IRMAK, DOLUNAY INT kanallarına da yaptırım uyguladı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir