Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket RTÜK Başkanı: 'Evlilik Programları Çığırından Çıktı'

Anasayfa > Gündem

Televizyonların öğle kuşağındaki evlilik programlarının çığırından çıktığını belirten RTÜK Başkanı Prof. Dr. Yerlikaya, 'Ağzımıza alamayacağımız şeyler söyleniyor. Bu konuda yayıncı arkadaşları uyarıyoruz. RTÜK'ün de ülkenin de milletimizin de hassasiyeti var' dedi.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya

Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) 15'inci yıl yönetim çalıştayı Antalya'nın turizm bölgesi Belek'teki IC Santai Otel'de başladı.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, seçim dönemlerinde televizyon yayınlarına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) denetimine ilişkin bir yasa tasarısının önümüzdeki günlerde meclis gündemine geleceğini açıkladı.

'Son seçimlerde değişik ve orantısız bir takım cezalar geldi'

'Son seçimlerde değişik ve orantısız bir takım cezalar geldi'

Seçim dönemlerinde televizyonları düzenleme ve denetleme yetkisinin YSK'ya verildiğini belirten Prof. Dr. Yerlikaya, 'Son seçimlerde çok değişik cezalar, orantısız bir takım cezalar geldi. Bu RTÜK'ün verdiği cezalar değildir. RTÜK sadece sekretarya görevi görmekte, dolayısıyla yetki YSK'dadır' dedi.

Söz konusu kanunun temelinde de eskimişlik olduğunu savunan Prof. Dr. Yerlikaya, yasanın ilgili maddesinin TRT'nin tek yayıncı olduğu dönemde konulduğuna dikkati çekti. RTÜK Başkanı Yerlikaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

'TRT döneminde bütün partiler eşit olarak radyo ve televizyondan istifade etsinler diye konmuştu. Bütün partilerimiz de görüşlerini, fikirlerini halka aktarabilsin diye bu madde konmuştu. Aradan yıllar çıktı şu anda 1700 civarında radyo ve televizyon uydu, IP, karasal ortamda var. Oldukça fazla, çoğulcu bir ortam. Demokrasi açısından çok güzel ve iyi bir şeydir. Buradaki yasa da çok eskimiştir. Artık her partinin kendisinin ifade edebileceği, bir veya birden fazla radyo ve televizyon kanalı vardır. Bir anlamda Şapka Kanunu gibi kalmış gibi bir yasadır. O bakımdan bunun da değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bunun için de biz gerekli görüşleri belirttik.'

'Atlamamak için incelemeden yayına verilen haberler nedeniyle kötü sonuçlar oluşmakta'

RTÜK'ün 'çoğulcu medya, demokrasi ve çok seslilik' kavramları etrafında çeşitli eleştirilere konu olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Prof. Dr. Yerlikaya, kurumun yayın yapıldıktan sonra müeyyide uyguladığı için sansürcü olarak değerlendirilemeyeceğini savundu. Ancak hangi ortam üzerinden yayın yaparsa yapsın tüm kuruluşları toplumsal sorumluluk bilinci içinde hareket etmeye çağıran Prof. Dr. Yerlikaya, son dönemde artan terör olayları karşısında bu noktaya daha da dikkat edilmesi gerektiğini savundu. RTÜK Başkanı, 'Haber atlamamak için incelemeden yayına verilen haberler nedeniyle kötü sonuçlar oluşmaktadır. Biz de müeyyide uygulamak zorundayız. Bu konuda çok hassasız' dedi.

'Ağzımıza alamayacağımız şeyler söyleniyor'

'Ağzımıza alamayacağımız şeyler söyleniyor'

Kurumun aynı hassasiyeti, ailenin, çocukların ve gençlerin korunması noktasında da gösterdiğini belirten Prof. Dr. Yerlikaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler neticesinde, dizi yapımcıları, yayıncılar, kanal temsilcileri ve haber koordinatörleriyle bir araya gelmeyi planladıklarını aktardı. Özellikle televizyonların öğle kuşağında yer alan 'evlilik programlarının' artık çığırından çıktığını savunan Prof. Dr. Yerlikaya, 'Buralarda bizim ağzımıza alamayacağımız şeyler söyleniyor. Bu konuda yayıncı arkadaşları uyarıyoruz. RTÜK'ün de ülkenin de milletimizin de hassasiyeti var' dedi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
672
203
88
25
23
15
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Günaydın bile denemez bu saçma sapan tespite. Ayrıca bu zırva program ve dizilerle halkı isrediğiniz kıvama getirdiniz. Gözünüz geri kalan %50 de galiba.

Pasif Kullanıcı

alkol kumar zina tamam da ensest ne alaka?

Pasif Kullanıcı

Nat geo,nat wild,discover science gibi kanalları şifresiz verseler emin olun kimse evlilik programı ve dizileri izlemez.

Pasif Kullanıcı

Bu salak saçma programları izleyenlerin gerçekten discovery izleyeceğine inanıyor musun :D

011

Ya uyarı ceza falan vermeyin direk kaldırın şu programları orada ki hiç bi insanın amacı evlenmek değil kendini göstermek ünlü olmaya çalışmak ve programlard... Devamını Gör