'Vekiller Neyle Suçlandığını Bilmeden Hapiste'

 > -

Ricciardone'den Yargıya Eleştiri

Ricciardone'den Yargıya Eleştiri

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ricciardone'den Önemli Açıklamalar

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, isim vermeden Ergenekon, Balyoz gibi Türkiye kamuoyunun en çok tartışılan davalarını çok sert eleştirdi.

Büyükelçi, dün bir grup gazeteciyle sohbetinde, milletvekillerinin, profesör ve komutanların "neyle suçlandıklarını bilmeden" hapis yattıklarını, haklarındaki suçlamaların "tam anlaşılamadığını" söyledi.

Ricciardone'nin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi internet sayfası ve resmi twitter hesabından yayınlanan uzun sohbetine, ABD'nin Türkiye ile "yargı alanında işbirliği yapmak istediğini", Türkiye'de "hukukun üstünlüğünün" güçlendirilmesi için ortak çalışma yapılacağını açıkladı.

Büyükelçi, isim vermeden de Ergenekon ve Balyoz gibi davalardaki uygulamaları, sert şekilde eleştirdi;

"BU İNSANLAR, TERÖRİSTLERLE KARIŞTIRILIYOR"

"Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YÖK Başkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptığı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur"

MAHKEME ÖNCESİ UZUN TUTUKLULUK, SUÇLAMALARDA BELİRSİZLİK, ŞEFFAFLIK EKSİKLİĞİ...

Türk yargı sistemindeki sıkıntıları, "mahkeme öncesi uzun tutukluluklar, suçlamalarda belirsizlikler, şeffaflık eksikliği" olarak sıralayan Amerikan Büyükelçisi, "bunu ben söylemiyorum. Muhalefetiniz söylemiyor, yabancı liderler de söylemiyor. Bunu bizzat hükümet yetkilileriniz, bakanlarınız söylüyor" dedi.

İnsanların "düşünce suçlarından dolayı hapse girmemesi gerektiğini" söyleyen Büyükelçi, "Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

ABD Elçisi Ricciardone Yargıyı Eleştirdi

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara’ya ilk atandığında Mısır’da görev yaparken fazla hükümet yanlısı diye kongre vetosuna takılmıştı. Ankara’ya geldikten kısa süre sonra basın özgürlüğü ile ilgili sözleri nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın “Acemi Büyükelçi” sözleriyle özetlenen eleştirileriyle karşılaştı ve Ankara’daki görevinin Mısır’dakinden farklı olacağını da yansıttı. Büyükelçi Ricciardone, dün söylediği sözlerle de muhtemelen son yıllarda siyaset gündemine damgasını vuran tutukluluk süreleri konusundaki tartışmayı başka bir boyuta taşıyacak.

Ricciardone, gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşmaya karar verdiğinde henüz Büyükelçiliğe yönelik saldırı gerçekleşmemiş, ABD vatandaşı Sarai Sierra’nın cesedi bulunmamıştı. Gündemde, Suriye, Kuzey Irak, terörle mücadele gibi konular vardı, ancak iki talihsiz olay görüşmede gündemin ilk sırasına oturdu.

Büyükelçilik taşınacak

ABD Elçiliği’nin hem sokağa çok yakın olduğunu, hem yetersiz kaldığını belirten Büyükelçi Ricciardone, yeni büyükelçilik için bir arazi bulduklarını ve bina için hükümetle birlikte çalıştıklarını belirtti. “Korkunç saldırı” diye nitelediği olayın hedefinin hem ABD, hem Türkiye olduğuna inanan ve zayiatın daha kötü olmadığına şükreden Büyükelçi Ricciardone, ‘bizi koruyan kahraman’ dediği güvenlik görevlisinin ölümüne ve işten çıkarıldığı için çaya davet ettiği gazeteci arkadaşımız Didem Tuncay’ın yaralanmasına çok üzülmüş. Türkiye’nin dayanışma ve dostluk mesajları, en çok da sokakta, restoranda kendisini çevirip “Geçmiş olsun”, “Başınız sağ olsun” diyen insanlar kendisini çok duygulandırmış.

FBI 40 saat sonra Ankara’daydı

Türkiye ve ABD istihbaratının, Adalet Bakanlıkları ve kolluk kuvvetlerinin olaydan sonra yoğun bir işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Ricciardone, Türkiye’deki mevzuat ve soruşturma olanaklarından da memnun. Büyükelçi Ricciardone, “Nasıl önlenebilirdi?” sorusunu sormakla birlikte saldırıyla ilgili bir zaafiyet aramadıklarının altını çizdi. Büyükelçi, “DHKP-C’nin yeniden aktif olduğuna dair genel uyarılar aldık. Ancak saldırıyla ilgili özel bir istihbarat bize ulaşmadı” dedi. Ricciardone, bölgedeki bir ülkedeki patlama olayıyla ilgili soruşturma görevinde olan bir FBI ekibinin, olaydan 40 saat sonra pazar akşamı Ankara’ya vardığını anımsatarak, “Türkiye’deki Adli Tıp uzmanlarıyla birlikte çalışmaya başladılar. FBI ekibi ve Türk polisi, kullanılan patlayıcıların cinsi, tetikleme sistemleri gibi konularda toplanan delilleri birlikte değerlendiriyor” diye konuştu.

DHKP-C’ye dava

Büyükelçi Ricciardone, toplanan delillerin ABD yargısı tarafından da değerlendirileceğine işaret ederken, “ABD dava açar mı?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Olabilir. Kanıtlar üzerinde birlikte çalışmamız gerekiyor. Bunu kamuoyuyla paylaşmayabiliriz. Türkiye ile birlikte yapabiliriz. ABD mevzuatı, ülke dışındaki kişileri yargılama yetkisine sahip. DHKP-C de ABD adalet sistemine karşı eylemde bulundu. Şimdi diğer ülkelerle birlikte çalışacağız. Sadece istihbarat konusunda değil, mahkemede kullanılacak, kabul edilebilecek kanıtları toplamada da.. Bu gruba karşı uluslararası işbirliği desteğini arttırabileceğimizi umuyorum. Bildiğim kadarıyla 1990’dan beri ABD’ye karşı suç işliyorlar. Terörist listemizde var.” Ricciardone, terörle mücadele konusunda Türkiye ile ABD ve Avrupa arasında zaman zaman ortaya çıkan farklı yaklaşımları değerlendirirken çok tartışılacak sözler sarf etti.

‘Davalar uzun sürüyor’

Türkiye’de terör mevzuatının uluslararası tanıma uygunluğu konusunda sorunlar olduğunu düşünen ABD elçisi, Türk devletine yapılan saldırılarda net olan Türk mevzuatının, uluslararası terörizm söz konusu olduğunda belirsizleştiğini savundu. Karaparayla mücadele yasası konusundaki tartışmaları örnek veren Ricciardone, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın uzun tutukluluk sürelerine ilişkin eleştirilerine de gönderme yaparak şunları söyledi: “Başbakan, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı da adli sisteminizde doğru gözükmeyen hususlara değindiler. Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var. Suçları bile belli değil. Kısa süre öncesine dek kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler de aynı şekilde hapiste. Eski YÖK Başkanı da dahil, profesörler de tam anlaşılamayan suçlamalarla demir parmaklık arkasında. 16 yıl önceki çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalar. Barışçıl gösteri yapan öğrenciler de demir parmaklık arkasında. Hukuki sistemin sonucu bu şekilde olursa, kafalar karışırsa, bu insanlar terörist olarak yorumlanıp kafalar karışırsa Avrupa ve ABD mahkemelerinin buna karşılık vermesi zor olur.”

Hükümetin, TBMM’nin yeni anayasa ve reform paketleri konusunda yoğun çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Ricciardone, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlar düşünce suçlarından dolayı hapse girmesin. Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız.” Hâkimlerin işine karışmak istemediğini söyleyen Ricciardone, mahkemelerde hüküm öncesi uzun süren davalar ve şeffaflık eksikliği gibi sorunlara Başbakan’ın da değindiğini anımsattı.

IRA, FKÖ gibi örgütlerin, birçok terör eyleminden sonra hukukun egemen olduğu yerde terörizmin asla başarılı olamayacağını gördüğünü belirten Ricciardone, PKK’nın da şiddetin başarı getirmeyeceğinin farkına vardığını savundu. Ricciardone, “Umuyorum ki onlar da davalarına yardımcı olmak istiyorlarsa terörizm şiddete bulaşarak bu davaya hiç yardımcı olmadıklarını görürler” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Vekiller Neyle Suçlandığını Bilmeden Hapiste'

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, isim vermeden Ergenekon, Balyoz gibi Türkiye kamuoyunun en çok tartışılan davalarını çok sert eleştirdi.

Büyükelçi, dün bir grup gazeteciyle sohbetinde, milletvekillerinin, profesör ve komutanların "neyle suçlandıklarını bilmeden" hapis yattıklarını, haklarındaki suçlamaların "tam anlaşılamadığını" söyledi. Diğer yandan Ricciardone, ABD Büyükelçiliği'ne yapılan canlı bomva saldırısı ile ilgili olarak da DHKP-C'ye dava açılabileceğini söyledi.

Ricciardone'nin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi internet sayfası ve resmi twitter hesabından yayınlanan uzun sohbetine, ABD'nin Türkiye ile "yargı alanında işbirliği yapmak istediğini", Türkiye'de "hukukun üstünlüğünün" güçlendirilmesi için ortak çalışma yapılacağını açıkladı. Büyükelçi, isim vermeden de Ergenekon ve Balyoz gibi davalardaki uygulamaları, sert şekilde eleştirdi.

"Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YÖK Baüşkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptğı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur"

Türk yargı sistemindeki sıkıntıları, "mahkeme öncesi uzun tutukluluklar, suçlamalarda belirsizlikler, şeffaflık eksikliği" olarak sıralayan Amerikan Büyükelçisi, "bunu ben söylemiyorum. Muhalefetiniz söylemiyor, yabancı liderler de söylemiyor. Bunu bizzat hükümet yetkilileriniz, bakanlarınız söylüyor" dedi.

İnsanların "düşünce suçlarından dolayı hapse girmemesi gerektiğini" söyleyen Büyükelçi, "Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

ABD Büyükelçisi, Ankara'daki saldırı için, "DHKP-C, Amerikan sistemine karşı suç işledi. ABD mahkemelerinin kabul edebileceği kanıtları bulma konusunda birlikte çalışabiliriz" dedi

Ricciardone, DHKP-C'ye açılabileceğini söylediği davaya ilişkin şunları söyledi: "Soruşturma için FBI ekibi geldi. FBI'nın kapasitesi oldukça ileri. Türk emniyetindeki uzmanların da öyle. Beraber çalışarak soruşturmayı ileri götürmeyi umuyoruz. ABD'ye karşı saldırılarda ülke dışında zanlıları yargılama yetkisine sahip kuruluşlar var. DHKP-C bu saldırıyla ABD adalet sistemini karşısına almış, Amerikan sistemine karşı suç işlemiş oldu. Şimdi Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerle birlikte çalışacağız. ABD mahkemelerinin kabul edebileceği kanıtları bulma konusunda birlikte çalışabiliriz. Bu gruba karşı uluslararası işbirliği desteğini artırabileceğimizi umuyorum. Bizim hukukumuzda bu durumda dava açma hakkı doğuyor. Sağlam kanıtlar toplandıktan sonra DHKP/C'ye yönelik bir dava açılabilir."

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBalyoz DavasıBaşbakanErgenekonIrakMısırRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterolay
Görüş Bildir