Reyhanlı Saldırganları Keşif Yapmış!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Böyle geldiler

Bombalı saldırıda kullanıldığı iddia edilen iki beyaz Transit minibüs Ankara ve Reyhanlı’da keşif yaparken kameralara böyle yakalandı. Minibüslerden birindeki iki terörist de MOBESE’ye takıldı.

Reyhanlı Saldırganları 2 Yerde Keşif Yapmış!

Reyhanlı Saldırganları 2 Yerde Keşif Yapmış!

Reyhanlı saldırılarında kullanılan iki minibüs, MOBESE kameralarına yakalandı. Teröristlerin, olaydan kısa süre önce iki minibüsle Ankara ve Reyhanlı’da keşif yaptığı ortaya çıktı.

51 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırıları gerçekleştiren teröristler, kameralara takılmış. Vatan gazetesinin edindiği bilgilere göre, saldırıları geçtiğimiz Ocak ayında Yayladağı’ndan Suriye’ye geçen, Şubat ayında ise Türkiye’ye yeniden giriş yapan Yusuf B. planladı. Yusuf B., patlayıcıların yerleştirileceği araçlar için Hatay’da bazı kişilerle görüştü. Bombaların Lazkiye’den deniz yoluyla Hatay’a sokulmasının ise Acilciler’in lideri Mihraç Ural ve Hacı kod isimli kişinin talimatıyla Yusuf N. tarafından organize edildiği belirlendi.

Fotoğraf çektiler

Saldırıları organize eden Yusuf B. ile Ahmet M. isimli bir terörist ise, olaydan kısa süre önce keşif için beyaz Transit minibüsle Ankara’ya geldi. İki terörist, henüz bomba yüklemedikleri minibüsle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hemen bitişiğindeki Ankamall AVM ile Kocatepe Camii çevresinde keşif yaparken kameralara yakalandı. Hatta Kocatepe Camii’nin etrafında fotoğraf çeken ikilinin daha sonra aynı gün Hatay’a döndükleri, kiraladıkları başka bir araçla da Yayladağı’na Arapça konuşan birisini bıraktıkları ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

Reyhanlı Saldırganları Araştırma İçin Kocatepe'yi Gezmiş ve Fotoğraf Çekmiş

Ahmet M.: Tam güzergahı hatırlamıyorum ama gitmek istediğimiz yer olan Kocatepe Camii'nin yerini sorarak bulduk. Aracımızı caminin altındaki otoparka koyduktan sonra caminin içini gezdik, fotoğraf çektirdik

51 kişinin öldüğü Reyhanlı katliamının saldırganlarının sorgusu tamamlandı. Zanlılar sorgularında her şeyi itiraf etti. "Öncelikli hedefleri Ankara Kocatepe Camii'ydi" iddialarını doğrulayan zanlılardan Türk vatandaşı olan Ahmet M . olayı şöyle anlattı: 'Yolumuzun üstü olduğu için Konya'ya uğradık. Konya Selçuklu'daki Kule Plaza'nın otoparkında ve çevresinde keşif çalışması yaptık. Sonra da asıl hedefimiz olan Ankara'ya vardık.'

Yeni Şafak'ın haberine göre; Ahmet M, ifadesinde şunları söyledi: 'Tam güzergahı hatırlamıyorum ama gitmek istediğimiz yer olan Kocatepe Camii'nin yerini sorarak bulduk. Aracımızı caminin altındaki otoparka koyduktan sonra caminin içini gezdik, fotoğraf çektirdik. Ardından caminin altındaki alışveriş merkezini gezdik. Sanırım bir kaç saat geçmiş olması lazım.'

Kocatepe'nin bulunduğu bölgede keşif yaptıktan sonra Konya istikametine doğru hareket ettiklerini söyleyen iştirakçi Ahmet M, '15-20 kilometre Konya istikametine doğru gittikten sonra Kocatepe'yi kimseye sormadan tekrar bulup bulamayacağımızı anlamak için test yaptık. Geri döndük. Tekrar caminin etrafında bir kaç tur attıktan sonra Hatay'a geldik' diye ifade verdi.

Saldırıda kullanılan araçlara gizli bölme yaptığı için gözaltına alınan Mehmet G. ise ifadesinde, Nasır E. ve Yusuf B'nin 1 ay önce kendisine gelerek kaçakçılıkta kullanılmak üzere viski koymak için 2 adet 100'lük ek yakıt deposu yapmasını istediklerini söyledi. 'Depoları yapmayı kabul ettim' diyen Mehmet G, 'Araç başı bin 500 TL'ye anlaştık. Plakasız gelen 100'lük 'Ford Transit' marka iki araca 3 bin TL karşılığında zula olarak tabir edilen depoları yaptım ve ekledim' dedi.

Gözaltındaki depo sahibi Nasrettin H. ifadesinde şunları anlattı: 'Harbiye'deki depomu Mehmet K. ve Mehmet G. isimli şahıslara mayıs ayında kiraladım. Yıllık 2 bin 400 TL karşılığında anlaştık. Ve yanlış hatırlamıyorsa mayıs ayının ilk günlerinde bu iki kişi depoların kilitlerini değiştirdi.'

Gözaltındaki şahısların bombanın geldiği Samandağ ve araçlara yüklendiği Harbiye arasındaki ulaşımını sağlayan kişinin Ergin Ö ise ifadesinde '11 Mayıs günü Nasır E'yi Harbiye'den alarak Samandağ'a götürdüm. Meydan Köyü'ne onu bıraktıktan sonra, Nasır E., bana öğleden sonra yanına birisinin geleceğini söyledi. Benden bu kişiyi Harbiye'ye bırakmamı istedi. 12 Mayıs günü ise aynı şahsı Harbiye'den alarak Samandağ'a getirmemi söyledi. Ben de söylediği gibi 12 Mayıs'ta Doğan Ö. ile birlikte 3 kişiyi alarak Samandağ'a götürdüm' dedi. Öte yandan patlamanın ardından Suriye'ye kaçan 3 şahsın kayıtlı örgütsel bağlantılarının bulunmamasından dolayı dikkat çekmedikleri belirtildi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraHatayReyhanlıSuriye
Görüş Bildir