Reyhanlı'daki Yürüyüşe Polis Barikatı ve Biber Gazı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Reyhanlı'da Eylem Gerginliği

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin hayatını kaybettiği patlamaları aynı gün ve saatte protesto amacıyla yürüyüş yapmak isteyen grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Reyhanlı'da 11 Mayıs Cumartesi günü yaşanan patlamaları protesto etmek isteyen yaklaşık 300 kişilik grup, saat 11.30 sularında Yenişehir Meydanı'nda toplandı. Geniş güvenlik önlemleri alan polis, protesto yürüyüşüne izin vermeyince gerginlik yaşandı. CHP Milletvekili Hasan Akgöl'ün de aralarında bulunduğu grup, patlamaların yaşandığı meydana Atatürk Caddesi boyunca yürümek için polisle uzun süre pazarlık yaptı ancak sonuç alamadı. Polis, sadece toplandıkları alanda basın açıklaması yapabileceklerini, yürüyüş için izin alınmadığını dolayısı ile müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Reyhanlı'daki Eyleme Polis Gaz Bombalarıyla Saldırdı

Reyhanlı'da, polis katliamın 1. haftasında yapılmak istenen eyleme izin vermeyeceğini açıkladı. Halk toplanmaya başlarken, polis barikat kurarak beklemeye başladı.

Güncelleme 13:04

Polis halka 3. kez saldırdı. TOMA'lar tazyikli su sıkarken, çevik kuvvet polisleri kitleyi hedef alarak gaz bombası atıyorlar.

Halk, eylem alanının etrafındaki evlerden ve kahvehanelerden polise sandalye ve taş atmaya başladı.

Güncelleme 12:55

Polis halka ikinci kez çok sert bir biçimde saldırdı. Geri çekilen Reyhanlılılar tekrar toplanmaya çalışıyor. Ara sokaklarda insanlar, "Acımızı yaşamamıza bile izin vermiyorsunuz" diyerek polise tepki gösteriyorlar.

Güncelleme 12:43

Polis gaz bombalarıyla müdahale etti. İlk müdahale ile dağılan halk yeniden toparlanıp barikata doğru tekrar yürüyüşe geçmeye hazırlanıyor.

Güncelleme 12:19

Kitle belediyenin olduğu meydana doğru yürüyor. Polis meydana doğru büyük bir kuvvet yığmaya başladı. Sokaklarda polisin haricinde askerler de var.

CHP Milletvekili Hasan Akgöl'ü arayan belediye başkanı, Akgöl'ü "karışıklık çıkartmakla" suçladı. Akgöl de, belediye başkanını eyleme çağırarak, "Gel karışıklığı beraber çözelim, yoksa telefondan ahkam kesme" dedi.

Güncelleme 12:08

Reyhanlılılar ilçe merkezine ulaşmak için ara sokaklardan koşuyorlar.

Güncelleme 12:01

Kitle son bir kez barikata yüklendi. Açılmaması üzerine insanlar ara sokaklara doğru koşmaya başladı. Reyhanlılılar, "Basını susturdun bizi susturamazsın" diye slogan atıyor.

Polis de hazırlanıyor.

Güncelleme 11:52

"Reyhanlı burada Tayyip nerede" sloganları atan Reyhanlılılar barikata yüklendi. Polis kalkanlarla sertçe geri ittirdi.

Grubun içerisinde, katliamın ardından çekilen fotoğrafıyla simge haline gelen Döne Teyze de bulunuyor.

Güncelleme 11:38

Polis barikatının arkasından da bir grup geldi. Oturma eylemi yapan Reyhanlılılar polis barikatına yüklenmeye başladılar. Polis saldırı hazırlığı yapıyor.

Güncelleme 11:32

Kitle polis barikatının önünde oturma eylemi yapıyor. "Katil ABD, işbirlikçi AKP", "Hükümet istifa", "AKP'nin polisi yıldıramaz bizleri" sloganları atılıyor. Polis dağılmaları yönünde anonsa başladı.

Reyhanlılılar, patlamanın gerçekleştiği yere giderek saygı duruşunda bulunmak istiyorlar.

Güncelleme 11:21

Polisin eylem alanına giden yolları kestiği ve insanların toplanmasına izin vermediği belirtiliyor.

Güncelleme 11:16

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl polis yetkilileriyle görüşerek yürüyüşe izin vermelerini, insanların acılarına saygı göstermelerini istedi. Polis, "güvenlik" gerekçesiyle yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi.

Toplanan grup ise "Cenazeler burada, Tayyip Amerika'da" sloganları atıyor.

SoL Haber

Haberin Tamamı İçin:

Reyhanlı'da Yürüyüş Yapmak İsteyen Gruba Müdahale

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları protesto etmek için ilçe girişinde toplanan bin 500 kişilik grup, polis barikatıyla engellenmek istendi. 3 barikat aşan göstericilerden bazıları polise taş atınca, güvenlik güçleri gaz bombası ile kalabalığı dağıtmak istedi.

İlçe girişinde saat 12.00'de toplanan CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl'ün de aralarında bulunduğu grup, gösteriye izin verilmeyince polis barikatını aşarak ara sokaklardan ilçe merkezine yürüdü. Atatürk Caddesi'nde yeniden toplanan grubu durdurmak için kurulan polisin ikinci barikat da göstericiler tarafından aşıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Reyhanlı'da Protestoya Gaz Bombalı Müdahale

REYHANLI - Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları protesto etmek için ilçe girişinde toplanan bin 500 kişilik grubu polis barikatlar kurarak engellemek istedi. Barikatları aşan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Polis yoğun olarak gaz bombası kulandı.

Halkevleri'nin öncülüğünde ilçe girişinde saat 12.00'de toplanan grup, gösteriye izin verilmeyince, polis barikatını aşarak, ara sokaklardan ilçe merkezine yürüdü. Atatürk Caddesi'nde yeniden toplanan grubu durdurmak için kurulan polisin ikinci barikat da göstericiler tarafından aşıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiHatayKatilPolisRecep Tayyip ErdoğanReyhanlı
Görüş Bildir