Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

etiket Reuters: 'Türkiye YPG'yi İkinci Kez Vurdu'

Anasayfa > Gündem

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt mevzilerini bir kez  daha topçu ateşiyle vurduğu bildirildi.

Reuters’e göre haber Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından duyuruldu. Haberde, saldırı sonucunda iki YPG’linin öldüğü belirtildi.

Türkiye dün akşam Halep’in kuzeyi ve Azez’e top atışına başlamıştı. Ateşin, misilleme amaçlı yapıldığı bildirilmişti.

Büyük ölçüde YPG’lilerden kurulu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) saldırı sürerse karşılık vereceğini duyurmuştu.

ABD Türkiye’nin ateşi bir an önce kesmesini istemişti.

TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu

TSK, PYD'nin Azez'deki hedeflerini vurdu

Türkiye'deki topçu birlikleri, Suriye'de Azez yakınlarındaki YPG mevzilerini ve kısa süre önce YPG'nin kontrolüne geçen Menneğ Hava Üssü'nü vurdu. Genelkurmay, gün içerisinde iki farklı olayda angajman kuralları gereğince karşılık verildiğini duyurdu.

Al Jazeera'de yer alan habere göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye'den topçu birliklerinin açtığı ateşin Halep vilayetinin kuzey kesimlerinde YPG kontrolündeki bölgeye düştüğünü söyledi. İzleme örgütü, hedef alınan alanda askeri hava üssü Menneğ'nin de olduğunu ve üssün kontrolünün yakın zamanda muhaliflerden YPG'ye geçtiğini belirtti.

Reuters, 'hükümet kaynaklarına' dayandırdığı haberinde, Azez yakınlarında da YPG mevzilerinin Türk topçu ateşiyle vurulduğunu söyledi. DHA, topçu atışlarının Kilis'te konuşlu obüslerle yapıldığını söyledi. Söz konusu obüslerin menzili 40 kilometre.

Görsel: Al Jazeera

Menneğ'in Azez'e uzaklığı 10 kilometre, Türkiye sınırına 'kuş uçuşu' uzaklığı ise 13,7 kilometre. Rejim güçlerinin Azez'e uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre. 

PYD resmi Twitter hesabından hava üssünün vurulduğunu doğruladı. Reuters'a konuşan bir PYD yetkilisi de, vurulan hava üssünün de yakınlarındaki köyün 'YPG tarafından değil, Suriye Demokratik Güçleri içinde PYD ile ittifak halinde olan Ceyş-ul Suvar birlikleri tarafından' ele geçirildiğini söyledi.

'TSK karşılık verdi'

'TSK karşılık verdi'

TSK, gün içerisinde sınır hattında meydana gelen iki olaya angajman kuralları gereği karşılık verdi.

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Halep'in Azez ilçesinin güneybatısında yer alan Maranas bölgesinden PYD tarafından Akçabağlar üs bölgesine ateş açıldı. TSK, angajman kuralları çerçevesinde karşılık verdi.

Ayrıca Hatay'ın Çalıboğazı karakolu bölgesine, Suriye tarafında bulunan rejim unsurlarınca saat 14.55 civarı havan topu düştü. Bu olaya da aynı şekilde karşılık verildi.

Davutoğlu: 'Angajman kuralları çerçevesinde atılan bir adımdır'

Davutoğlu: 'Angajman kuralları çerçevesinde atılan bir adımdır'

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, angajman kuralları çerçevesinde atılan bir adım olduğunu söyleyerek, 'YPG derhal Azez ve çevresinden uzaklaşacak. Azez'in yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı'nı Türkiye'ye karşı veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak. Bu havaalanını da boşaltacak' dedi.

Davutoğlu'nun açıklamasının tamamı için buraya tıklayın.

Al Jazeera, Reuters, AFP, DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
657
186
120
39
39
38
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Burak

13 kişi beğenmemiş. Bu site de terörist doldu.

Berk

Ohooo o onlar çok uzun zamandır buradalar usta. Bilirsin, sosyal medyadan propaganda yapmayı pek bi severler.

ynsemrebagiban

Aynı zamanda IŞİD mevzileri de vuruluyor...Günün manşeti ''Çılgın TSK Orta Doğu'yu coşturuyor'' olmalı.

haletiruhiye

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır parlayacak! O benimdir, o benim mi... Devamını Gör

Mustafa Kakas

Vatanını seviyor ve bunu dile getiriyor sanırım zoruna gitti ?