Reuters: Libya, Türkiye’den Askeri Destek İstedi

 > 
14PAYLAŞIM

Reuters'ın aktardığı bilgiye göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Türkiye'den askeri destek talep etti. 

Reuters haber ajansının aktardığı bilgiye göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye'den askeri destek talebinde bulundu. Talebin hava, kara ve deniz unsurlarını kapsadığı belirtildi.

AKP Ankara Milletvekili ve Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler, Libya'dan gelen askeri yardım talebine olumlu yanıt vereceklerini söyledi.

Erdoğan asker gönderileceğini duyurmuştu

Erdoğan 'Tezkereyi Geçireceğiz' Dedi: Libya Asker İstemeye Hazırlanıyor - onedio.com
Erdoğan 'Tezkereyi Geçireceğiz' Dedi: Libya Asker İstemeye Hazırlanıyor - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Libya'ya asker gönderileceğinin mesajını vermişti. Meclis açılır açılmaz Libya tezkeresini geçireceklerini belirten Erdoğan, "Soruyorlar Libya'ya asker gönderecek misiniz diye. Böyle bir davet olursa icabet ederiz dedik. Şu anda böyle bir davet olduğuna göre icabet edeceğiz" demişti.

UMH İçişleri Bakanı Fethi Başağa da başkent Trablus çevresinde çatışmaların yoğunlaşması durumunda Türkiye'den askeri destek isteyeceklerini açıklamıştı.

Libya Büyükelçisi: "Özel eğitim ve uzmanlığa ihtiyacımız var"

Libya'nın Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdülkadir de Türkiye'nin askeri desteğine ilişkin değerlendirmede bulunmuştu. Bu konuda bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu belirten Abdülkadir, "Libya'nın savaşçılara sahada destek olacak hava savunma, özel eğitim ve uzmanlığa ihtiyacı var. Sahada yeterli insanımız var" demişti. 

Türkiye'nin olası askeri desteğinin Libya halkının yararına olacağından şüphe etmediğini dile getiren Abdülkadir, "Askeri destek, Libya halkına bir zarar anlamına gelmez, bu destek güvenlik ve istikrara da yardımcı olacaktır. İki ülke sadece dost değil aynı zamanda kardeştir. Kıbrıs meselesinde ihtiyacı olduğunda Türkiye'yi destekleyenlerden biri de Libya'ydı, Türkiye de ihtiyaç duyduğumuzda bize cevap veriyor" şeklinde konuşmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir