Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Reuters: 'Ankara Saldırganlarından Biri Erkek, Biri Kadın; İkisi de PKK Bağlantılı'

 > -
Abone ol

Ankara'daki bombalı saldırının faili olduğu öne sürülen üniversite öğrencisi S.Ç.D.'nin 2013'ten beri "kayıp" olduğu ortaya çıktı. Ailesinin 2013 yılında kayıp başvurusunda bulunduğu belirtiliyor. Öte yandan Reuters'a konuşan ve ismi açıklanmayan güvenlik kaynakları Kızılay'daki saldırıyı gerçekleştiren kişilerden birinin 2013 yılında PKK'ya katıldığı yönünde deliller elde edildiğini, diğer saldırganın da Türk vatandaşı bir erkek olduğunu ve PKK ile bağlantısı olduğunu açıkladı. Yetkililerden failler ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu sabah yaptığı açıklamada, Ankara'da dün gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 37 olduğunu, 71 yaralı bulunduğunu açıklamıştı.

Üçüncü Ankara Saldırısında Can Kaybı 37'ye Yükseldi... - onedio.com
Üçüncü Ankara Saldırısında Can Kaybı 37'ye Yükseldi... - onedio.com

'Faillerden birisi 1992 doğumlu kadın; 2013'te PKK'ya katılmış'

Uluslararası haber ajansı Reuters'a bilgi veren güvenlik kaynakları, Kızılay'daki saldırıyı gerçekleştiren kişilerden birinin 1992 doğumlu S. Ç. D. olduğuna dair kanıtlara ulaşıldığını bildirdi.

Kaynaklardan biri, "Konu üzerinde halen üzerinde çalışılıyor. Aslen Karslı. 2013 yılında PKK'ya katılmış" dedi.

'Diğer saldırgan Türk vatandaşı bir erkek ve PKK ile bağlantılı'

Reuters'a konuşan bir başka üst düzey güvenlik yetkilisi ise diğer saldırganın Türk vatandaşı bir erkek olduğunu ve PKK ile bağlantısı olduğunu ifade ederken, "Bunun Suriye ve PYD ile ilişkisi tespit edilmedi ancak bir bağlantı var mı buna bakılıyor" dedi.

Ailesi 'kayıp başvurusu' yapmış

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre bombalı saldırının faili olduğu öne sürülen üniversite öğrencisi S.Ç.D.'nin 2013'ten beri "kayıp" olduğu ortaya çıktı. S.Ç.D.'nin, Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın iddianamesinde Demir hakkında "kırsala gitti ve PKK'ya katıldığı" şeklinde not düşüldüğü anlaşıldı. Ayrıca ailesinin de S.Ç.D. hakkında kayıp başvurusu yaptığı öğrenildi.

Balıkesir Üniversitesi'nde okuyan S.Ç.D. ve dört kadına 2013 yılında Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "terör örgütü üyeliği ve propagandası" suçundan dava açıldı. Dosyaya bakan bir avukatın verdiği bilgiye göre S.Ç.D., davanın açılmadan hemen önce kayıplara karıştı. S.Ç.D.'nin ailesi de kızları hakkında "kayıp" başvurusunda bulundu.

Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Türkiye'nin Kalbine Üçüncü Bombalı Saldırı - onedio.com
Yaşanan Tüm Gelişmeler ile Türkiye'nin Kalbine Üçüncü Bombalı Saldırı - onedio.com

Bu nedenle iddianamede, S.Ç.D.'nin "kırsala gittiği ve PKK'ya katıldığı" bilgisi verildi. S.Ç.D. yakalanamadığı için yargılandığı dava da karara bağlanmadı. Avukat, "Demir bugüne kadar hiç tutuklanmadı ve ifade vermedi. Kendisi firari sanık. Diğer sanıklarla da bir ilgisi yok" dedi.

Reuters ve Radikal

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir