Reuters: AK Parti Kararını Yaptırılacak Ankete Göre Verecek

 > -

Ak Parti’nin bir hafta sonra sonuçlarını alacakları anketin sonucuna göre koalisyon ya da erken seçim için bir karar vereceği öne sürüldü.

Reuters haber ajansı, AK Parti'li üst düzey bir yetkilinin açıklamalarına dayandırarak, "AK Parti'nin yaptıracağı anket sonucuna göre koalisyon ya da erken seçim için bir rota çizeceğini" öne süren bir analiz yayınladı.

Ercan Gürses-Orhan Çoşkun imzalı analizde, 7 Haziran sonrası süreç özetlenerek, AK Parti ve CHP'li yetkililerin görüşlerine yer verildi. 

Analizde görüşü yer alan CHP'li üst düzey bir yetkili, CHP ile görüşmeler esnasında dahi AK Parti'nin MHP'yi hep yedeğinde tuttuğunu belirterek, "Türkiye'deki son gelişmelerle birlikte AKP ile MHP arasında bir hükümet seçeneği doğmaya başladı. Ama böyle bir hükümet kurulursa Türkiye için felaket olur. Belki AKP-MHP denenecek ama bu başarılamaz ve yeniden CHP'ye gelirler" dedi. 

"Anketin sonuçlarına göre erken seçime gidebiliriz"

AK Partili üst düzey bir yetkili ise, dönem dönem oy oranlarına dair anketler yaptırdıklarını ve 1-10 Ağustos arasında sonuçlarını alacakları ankete göre koalisyon görüşmelerinde ne yapacaklarına karar vereceklerini kaydetti.

Ak Parti ve CHP, koalisyon görüşmeleri çerçevesinde bugün 3. kez bir araya geldi

AK Partili yetkili, "Bu anketlerde tek başına iktidar sonucunu yakalarsak koalisyon görüşmelerinin sona erdirilmesi beklenebilir. Bu durumda erken seçime gidilir. Ama anketlerde başka bir tablo ortaya çıkarsa iki alternatiften (CHP ya da MHP) birini bekleyebilirsiniz. MHP ihtimalini de kimse küçümsemesin" dedi.

Reuters & Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir