Resulayn'da Silah Sesleri Susmuyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Resulayn'da Silah Sesleri Susmuyor

Resulayn'da Silah Sesleri Susmuyor

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine sıfır noktada bulunan Resulayn bölgesinde gecede silah sesleri susmadı...

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve bölgedeki Kürt grup olan PYD arasındaki çatışmalar 10 gündür devam ederken, silah sesleri Ceylanpınar ilçesinde duyulmaya devam ediyor. Çatışmalardan seken bazı mermiler, ilçede bazı evlere isabet ediyor. Yaşanan olayda can kaybı olmazken, maddi hasarlar meydana geldi.

Öte yandan, işlek olan Ceylanpınar ilçesinin mahalleleri adeta hayalet şehre döndü. Vatandaşlar, korkudan evlerinden dışarı çıkamadı. Belediye hoparlöründen de, vatandaşların gerekmedikçe dışarı çıkmamaları istendi.

Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden esnaf ustası Musret Gökçeoğlu, "Suriye’deki silah seslerinden dolayı kimse korkudan dışarı çıkmıyor. İş yapamıyoruz ve tedirginiz. Yetkililer bir an önce bu olaylara el atsın. Ekmeğimizi kazanamıyoruz artık" diyerek yardım istedi.

UĞUR KUŞ / ŞANLIURFA - İHA

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'deki Çatışmalar Ceylanpınar'daki Okulları Boşalttı

Suriye'deki Çatışmalar Ceylanpınar'daki Okulları Boşalttı

Suriye’deki çatışmalar nedeniyle Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde veliler, sınırı aşan mermilere hedef olabilecekleri endişesiyle çocuklarını okula göndermedi. Sınıflar bomboş kaldı.

Çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte Suriye tarafından atılan mermiler, sınırı aşarak Ceylanpınar’a gelmeye devam ediyor. Sınır hattında bulunan çok sayıda ev ve işyerinin yanı sıra mermiler yakında bulunan okullara da isabet ediyor. Şiddetli çatışmalar sırasında eğitime ara verilen ilçede açık olmasına rağmen sınırı aşan mermiler nedeniyle veliler çocuklarını okula göndermiyor. Sınıra yakın bir noktada bulunan ve onlarca merminin isabet ettiği 1900 öğrencisi bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nda ise neredeyse hiç öğrenci bulunmuyor. Ailelerin çocuklarını göndermemesiyle birlikte okullardaki derslikler bomboş kaldı. Öğrenciler gelmediği için sıraların boş kaldığı okulda ders yapmak yerine kendilerini korumaya çalışan öğretmenler, “Okullar tatil değil ama veliler öğrencileri can güvenliği için göndermediği için sınıflar boş ve ders yapmıyoruz” dedi.

Dışarı çıkmayın uyarısı

Yetkililer ise belediye hoparlörlerinden sık sık tedirginliğin sürdüğü Ceylanpınar’daki vatandaşları dışarı çıkmamaları yönünde anonslar yaparak uyarıyor. Çatışmaların sürdüğü Suriye sınırında güvenlik önlemleri de artırıldı. Nöbet tutan asker sayısının artırıldığı sınır hattında zırhlı araçlarla devriye görevi yapan güvenlik güçleri, vatandaşları bölgeden uzaklaşmaları konusunda uyarıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÖğretmenŞanlıurfaSuriyetatil
Görüş Bildir