Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Restoranda Çocuğun Yüzüne Kimyasal Madde Döken Kişiye Rekor Tazminat

0PAYLAŞIM

Restoranda Çocuğun Yüzüne Kimyasal Madde Döken Kişiye Rekor Tazminat

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Ataşehir'de, bir lokantada eşinin kız kardeşinin oğlunun suratına kimyevi madde döktüğü bahanesiyle suçlanan ve 9 sene 36 ay mapus cezasına çarptırılan Cihan Araçman, 5 milyon 330 bin liralık parasal ve manevi tazminata mahkum edildi.

Anadolu 4. Asliye Hukuk Duruşmasındaki mahkemeye çocuğun annesi şikayetçi Işıl Güven katıldı. Duruşma salonunda taraf avukatları da hazır bulundu.

Söz alan şikayetçiler avukatı Rahşan Sertkaya Müracaat Et, evvelki beyanlarını tekerrür ettiklerini belirterek, davanın kabul edilmesini arz etti.

Davalı avukatı Ahmet Kaan Yavuz ise istenen tazminat hesaplarının fahiş olduğunu, sigortanın yapmış olduğu ödemelerin mahsup edilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan duruşma, davalı Cihan Araçman'ın, çocuk Y.K için 4 milyon 770 bin liralık parasal tazminat ödemesine karar vererek, tazminatın çocuk ismine vekaleten annesi Işıl Güven'e verilmesine hükmetti.

Anne Işıl Güven'in istemiş olduğu 100 bin liralık manevi tazminatı kısmen kabul eden duruşma, Araçman'ın 60 bin liralık manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Ayrıca duruşma, çocuk Y.K için istenen 500 bin liralık manevi tazminatı da kabul etti.

Davalı Araçman'ın toplamda ödemeye mahkum edildiği 5 milyon 330 bin liralık parasal ve manevi tazminatın, haksız fiil tarihinden itibaren işleyecek legal faiziyle beraber tahsil edilmesine karar veren duruşma, davalının mülk varlığına konulan temkinlerin de devam etmesini hükmetti.

  • Davanın geçmişi

Ataşehir'de bir lokantada eşinin kız kardeşinin 3 yaşındaki oğlunun suratına kimyevi madde döktüğü iddiasıyla suçlanan Cihan Araçman, "isteyerek yaralama" kabahatinden 9 sene 36 ay mapus cezasına çarptırılmıştı.

Anne Işıl Güven, 2016 senesinde hem oğlu hem kendisi için Cihan Araçman hakkında, parasal ve manevi tazminat davası açarak toplamda 600 bin liralık tazminat arzında bulunmuştu.

Konuya ait duruşmaya erişen bilirkişi raporunda, vaka tarihinde 3 yaşında olan Y.K.'nin şu anda suratındaki yanıklar sebebiyle göz kapaklarını ve ağzını açıp kapatamadığı, Y.K.'nin yaşamı süresince başkasının desteğine fakir olduğu vurgulanmış, raporda ufak çocuk için toplam 3 milyon 246 bin 179 lira tazminat ödenmesi gerektiği belirtilmişti. Duruşma ise ufak çocuğun eğitim giderleri ve rehabilitasyon giderleri için ayrı bir hesaplamanın yapılması gerektiğine karar vererek yeni bir rapor istemişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir