Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ressamlardan "İyilik Projesi"Ne Anlamlı Destek

0PAYLAŞIM

Ressamlardan "İyilik Projesi"Ne Anlamlı Destek

ANTALYA Anadolu Ajansı - GÜLSEM ADAM - Sosyal medyada toplanan ressamlar, "Bulaşıcı olan iyiliktir" sloganıyla yaptıkları fotoğrafların satışından elde edecekleri kazancı, yeni tip koronavirüsten Kovid-19 yaşamını kaybedenlerin çocuklarının eğitiminde kullanacak.

Portakal Çiçeği Beynelmilel Plastik Sanatlar Kolonisi UPKS ve Türk Eğitim Vakfı aboneleri, Kovid-19 sürecinin yaşandığı bugünlerde insanlara verimli olmak için bir şeyler yapmaya karar verdi.

Yapılacak fotoğrafların satışından elde edecekleri kazancı, Kovid-19'dan yaşamını kaybeden bireylerin çocuklarının eğitimine tüketmek için "Bulaşıcı olan iyiliktir." projesi yaşama geçirildi.

Sosyal medyadan ilanı yapılan projeye çok rakamda ressam dayanak verdi.

Bir ay evvel tuvallerinin karşısına geçen ressamlar, boya ve fırçalarla gece gündüz demeden çalışmaya başladı.

Çocukların yaşamına değme coşkusuyla bir aylık vakitte ortaya çıkarılan yapıtlar, internetten sarih artırmayla 15 Eylül'de satılmaya başlandı.

  • "Virüsün değil, iyiliğin bulaşmasını istiyoruz"

Antalya'da yaşayan ressam Deniz Karakurt Şekerci, Anadolu Ajansı muhabirine, bu süreçte herkesi gibi kendilerinin de bir şeyler yapmak istediğini söyledi.

Sanatıyla insanlara verimli olmak istediğini aktaran Şekerci, iki yapıtıyla projeye destekledidiğini vurguladı.

Resimlerini belirtilen kriterler çerçevesinde bitirdiğini anlatan Şekerci, projenin suistimal edilmemesi için de ressamlardan tuvallerinin arda "Satışı yapılamaz. Elde edilecek kazanç koronovirüsten yaşamını kaybedenlerin çocuklarına eğitim bursu olarak verilecektir." anekdotunun düşülmesinin istendiğini ifade etti.

Şekerci, fotoğrafları yaparken kendi yaşamından empati kurarak işe başladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Yapıtımda koronavirüsten eşini veya ailesini kaybetmiş bir bayanı işlemeye çalıştım. Herkesin bir kaybı, noksanlığı veya bir yaşanmışlığı vardır. Etrafında ailesini kaybetmiş bir çocuğun düştüğü boşluk vardır. Ufak bir empatiyle fotoğraflarımızı yaptık. Çocuklara minik de olsa bir verimim değerse, çok mutlu olurum. Sanatımızla bir çocuğun hayatını değeceğiz. Duygularımızı aktardığımız fotoğrafları birilerinin satın almasıyla, çocukların eğitim yaşamını dayanak olacağız. Reelinde iyiliğin de bir virüs gibi dağılmasını istiyoruz. Biz de virüsün değil, iyiliğin bulaşmasını istiyoruz. "

Özellikle sıhhat çalışanlarının fedakarca misyon yaptığını vurgulayan Şekerci, çalışanların yaşamlarını kaybederek ciddi kıymetler ödediğini söyledi.

Ailelerin arka tasarıda yaşadığı acının, boşluğun çok görülemediğini aktaran Şekerci, "Burada çok ciddi bir fedakarlık mevzubahisi. Özellikle sıhhat çalışanlarına çok ciddi bir sadakat borcumuz var. Az da olsa yaptığımız fotoğraflarla bunu ödemek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Portakal Çiçeği UPSK İdare Heyeti Başkanı Ahmet Şahin, Kovid-19'dan yaşamını kaybeden sıhhat çalışanlarının çocukları için yola çıktıklarını, projelerinin bu kadar gelişeceğini hipotez etmediklerini belirtti.

Kendilerine desteklediyenlere teşekkür eden Şahin, "Bu iyiliğin bu kadar gelişmesi bizi çok mutlu etti. Büyük bir aile olarak umarız daha da hoş şeylere vesile oluruz. Takribî 3 bin yapıtı 2 bin 500 ressam ortaya çıkardı." dedi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir