Estee Lauder 33 Picasso Bağışladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Resim Koleksiyonunu Bağışladı

Kozmetik devi Estee Lauder'in sahibi Leonard A. Lauder'in New York'ta müzeye bağışladığı milyar dolarlık Kübist resim koleksiyonu içinde 33 Picasso da var.

ABD'nin New York kentinde bulunan ünlü sanat müzesi Metropolitan Museum of Arts'a (Met), olağanüstü bir bağış yapıldı. Aralarında ünlü İspanyol ressam Picasso'nun 33 tablosunun da bulunduğu bir milyar dolar değer biçilen sanat koleksiyonu, kozmetik devi Estee Lauder'in oğlu Leonard A. Lauder tarafından bağışlandı.

21. yüzyılın en etkili sanat akımlarından biri olarak gösterilen Kübizm'in en seçkin örneklerini içeren 78 resimden oluşan koleksiyonu sergileme şansına erişen müze müdürü Thomas Campbell "Bu koleksiyon, hem müzemiz hem de şehrimiz için fevkalade kıymetli bir hediyedir" dedi.

Campbell modern sanatlar üzerinde yürütülecek çalışmalar için 22 milyon doları bulan bir bağış toplandığını, başta Leonard Lauder olmak üzere tüm sanatseverlere teşekkür ettiğini bildirdi. 80 yaşındaki Lauder ise New York'u, dünyanın sanat başkenti olmaya değer bir şehir olduğu için seçtiğini ve bu mükemmel koleksiyonun en yaratıcı biçimde sergileneceğine inandığını açıkladı.

Kübizm'in kurucuları olarak bilinen Picasso'ya ait 33, Braque'a ait 17 ünlü çalışmanın bulunduğu koleksiyondaki bazı parçalar Batı sanatının son 50 yıllık seyrinde önemli kilometre taşları olarak kabul ediliyor. Kozmetik sektörünün en tanınmış firmalarından birinin sahibi olarak bilinen Lauder ailesi, aynı zamanda sanat çalışmalarına verdikleri cömert desteklerle de tanınıyor. Lauder koleksiyonunun müzede 2014 sonbaharında sergilenmesi bekleniyor.

1 milyar $'ı geçen 23 bağış var

Tarihte 23 kişi, bir milyar doları geçen kişisel sanat bağışı yaptı. Bill Gates ve Warren Buffet'ın da aralarında bulunun bu seçkin gruba yeni giren Leonard A. Lauder'ın ise toplam serveti 8 milyar doları buluyor.

Aktüel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir