Görüş Bildir

'Hipokrat Yemini'ni Değiştirmek İsteyen Rektöre TTB'den Kınama

Anasayfa > Gündem

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Hipokrat Yemini'ndeki Cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına’ dair ifadeyi 'sapkınca' bularak değiştirmek istediklerini açıkladı. Rektörü kınayan bir açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) 'Rektör hakkında soruşturma açılması için girişimlerde bulunacağımızı bildiriyoruz' dedi.

Yeni Akit gazetesine açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hekimlik andında yer alan 'Cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına' ifadesini değiştirmeye yönelik çalışmaları olduğunu açıkladı. Kızılay'ın toplum ve aile değerlerini korumak adına yemin metinlerinin üniversite senatosunun onayından geçtikten sonra mezun öğrencilere okutulacağını ve yemine ‘ideolojik’ düşüncelerin içine sokulmasını engelleyeceklerini açıkladı.

TTB: "Soruşturma için girişimlerde bulunacağız"

TTB: "Soruşturma için girişimlerde bulunacağız"

Türk Tabipleri Birliği (TTB), rektör Ahmet Kızılay hakkında soruşturma açılması için girişmelerde bulunacaklarını duyurdu. TTB'nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

'İnönü Üniversitesi Rektörü’nün evrensel Hekimlik Andı’nı ‘sapkınlık’ diyerek değiştirme niyetini öğrenmiş bulunuyoruz. Hekimliğin evrensel ve etik değerleriyle bağdaşmayan bu sözleri kınıyor ve rektör hakkında soruşturma açılması için girişimlerde bulunacağımızı bildiriyoruz.'

Sakarya Üniversitesi de Hekimlik Andı'na sansür uygulamıştı

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fakülteden mezun olan öğrencilere Hekimlik Andı'ndan cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı çıkartılarak yemin ettirilmek istenmişti. Öğrencilerin eksik metni okumayı reddetmesi üzerine Rektörlük, törende yemini okutmaktan vazgeçmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
42
8
3
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?