Rekabet Kurulu'ndan Turkcell'e Soruşturma

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rekabet Kurulu'ndan Turkcell'e Soruşturma

Rekabet Kurulu'ndan Turkcell'e Soruşturma

Şirketler arasındaki rekabet koşullarını düzenleyen Rekabet Kurulu, Turkcell hakkında Vodafone'un faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla soruşturma açılmasına karar verdi.
03/08/2012 12:49

Şirketler arasındaki rekabet zaman zaman istenmeyen noktalara da taşınabiliyor. Birçok farklı sektörde rekabeti engelleyen şartları ortadan kaldırmak için çalışmalarda bulunan Rekabet Kurumu bağlayıcı nitelik taşıyan kararlar alıyor.

Kurumun bünyesinde faaliyet gösteren Rekabet Kurulu tarafından alınan karara göre Türkiye'nin en büyük iletişim şirketlerinden olan Turkcell'e, sektördeki rakibi Vodafone'un faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiası ile soruşturma açıldı.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, araç takip hizmeti sunan işletmelere GPRS alt yapı hizmeti sağlayan Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin, bu işletmeler ile yaptığı dikey anlaşmalar ve çeşitli uygulamalar yoluyla Vodafone Telekomünikasyon AŞ'nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren 5 Aralık 2007 tarihli şikayet başvurusunu, Rekabet Kurulu yeniden değerlendirdi.

Kurumun resmi açıklaması şöyle:

Araç takip hizmeti sunan işletmelere GPRS alt yapı hizmeti sağlayan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin, bu işletmeler ile yaptığı dikey anlaşmalar ve çeşitli uygulamalar yoluyla Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren 05.12.2007 tarihli şikayet başvurusunu, Rekabet Kurulu yeniden değerlendirdi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 18.07.2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 12-38/1110-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri, 6. maddesi ise hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma yukarıda belirtilen şikayet başvurusu üzerine yapılan önaraştırma sonucunda verilen 02.04.2008 tarih ve 08-27/306-97 sayılı Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Karun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayTurkcell
Görüş Bildir