Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a Soruşturma

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a Soruşturma

Rekabet Kurulu'ndan Microsoft'a Soruşturma

Rekabet Kurulu, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi, Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited hakkında rekabet soruşturması açılmasını kararlaştırdı.

Rekabet Kurumu'nun resmi web sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Kurul, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi ile Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited'in, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim AŞ'nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu yeniden değerlendirdi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 28 Ağustos 2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 40'ıncı maddesi uyarınca, “Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi-Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited” hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Rekabet Kurulu’Ndan Microsoft Hakkında Soruşturma

Rekabet Kurulu’Ndan Microsoft Hakkında Soruşturma

Rekabet Kurulu, Gelecek Bilişim’in şikayet başvurusu üzerine Microsoft hakkında soruşturma açmaya hazırlanıyor. Daha önce de gündeme gelen konu, bu sefer 6. maddenin ihlalini değerlendirecek.

Şikayet başvurusu üzerine yapılan ön araştırma sonrası, verilen 27 Mayıs 2008 tarihli Kurul kararının, iptal edilmesinin ardından, 4054 sayılı kanunun 6. maddesinin ihlalinin söz konusu olup olmadığını değerlendirmek üzere, Rekabet Kurumu, Gecelek Bilişim ve İletişim AŞ’nin şikayet başvurusunu yeniden değerlendirmeye aldı.

Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri, Microsoft Corporation ve Microsoft İreland Operations Limited’in, Gelecek Bilişim’in faaliyetlerini, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile zorlaştırdığı iddiası, Microsoft’a soruşturma açılmasının nedeni oldu.

Söz konusu 4054 sayılı kanunun 6. maddesi, hakim durumun kötüye kullanımını yasaklıyor. Kurulun yaptığı açıklamaya göre, açılan soruşturma, şirketlerin ceza alacağı anlamına gelmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Rekabet Kurulu`Ndan Microsoft`a Soruşturma!..

Rekabet Kurulu`Ndan Microsoft`a Soruşturma!..

Rekabet Kurumu’nun resmi web sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Kurul, Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi ile Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited’in, dağıtım kanallarına uygulanan baskı ve indirim sistemleri yolu ile Gelecek Bilişim ve İletişim AŞ’nin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren şikayet başvurusunu yeniden değerlendirdi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 28 Ağustos 2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 40’ıncı maddesi uyarınca, ’’Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Limited Şirketi -Microsoft Corporation ve Microsoft Ireland Operations Limited’’ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

4054 sayılı Kanun’un 6’ncı maddesi ile hakim durumun kötüye kullanılmasının yasaklandığı hatırlatılan duyuruda, soruşturmanın, şikayet başvuru üzerine yapılan ön araştırma sonucunda verilen 27 Mayıs 2008 tarihli Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Kanunun 6’ncı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldığı bildirildi..

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayMicrosoftweb
Görüş Bildir