Görüş Bildir

etiket 'Reis Hakkında Ne Düşünüyorsun Sorusu Havuzda Yok Ama Sorulduysa da Mülakata Halel Gelmez'

Anasayfa > Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yaptığı mülakatta adaylara 'Reis hakkında ne düşünüyorsun?' gibi sorular sorulduğu iddialarına yanıt veren bakan İsmet Yılmaz, bu tür soruların soru havuzlarında olmadığını söyledi ve ekledi: 'Ama birisi sormuş olsa dahi bu mülakatın sağlığına ve doğruluğuna halel getirmez. Diyelim ki birisi sordu, 'Reis hakkında ne düşünüyorsun?' diye. Bu mülakatı haksız yere mi düşürür? Kişi onun hakkında ne düşündüğünü söyler. Sever sevmez, Turgut Reis, Piri Reis der, fikrini söylesin bunun ne zararı var?' 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin yapılan mülakatta adaylara 'Reis hakkında ne düşünüyorsun?' tarzında sorular sorulduğu iddialarına ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine şu şekilde konuştu:

'Mülakatların üzerine gölge düşürmek içindir. Mülakat temel eğitim kanununda öğretmen mülakat yapıldıktan sonra öğretmenliğie alınır diyor mu? Diyor. Ehliyet ve riyakatı sağlamak için mülakat yapılması gerekir mi? Evet gerekir. Testi çözdü, 100’de yüzünü de çözdü, anladığını anlatamyor, beden dilini kullanamıyorsa… Bunları ölçmeden nasıl ülkenin geleceği olan evlatlarınızı teslim edersiniz? Dolayısıyla mülakat yapılması doğrudur.

'Turgut Reis der, Piri Reis der...'

18 ilde 300 komisyonumuz bu öğretmenleri mülakata aldı. O mülakata giren öğretmenleri, mülakattan önce çağırdık eğitim verdik. Soru havuzunu veriyoruz, bunlar dışında hiçbir soru sorulmayacak denildi. Soru havuzunda iki ayrı tür var, bunun dışında nerelisin, kendinizi tanıtır mısınız haricinde bir başka soru bizim soru havuzumuzda yok. Ama birisi sormuş olsa dahi bu mülakatın sağlığına ve doğruluğuna halel getirmez. Diyelim ki birisi sordu, reis hakkında ne düşünüyorsun diye.. Bu mülakatı haksız yere mi düşürür, kişi onun hakkında ne düşündüğünü, sever sevmez, Turgut Reis, Piri Reis der, fikrini söylesin bunun ne zararı var?'

Öğretmenlere yapılan mülakatlarda 'Gezi olayları hakkında ne düşünüyorsunuz?', 'Reis denilince aklına kim geliyor?' şeklinde sorular sorulduğu iddia edilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
347
287
53
28
10
8
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?