Rehin Alınmayan Tek Kuvvet Komutanı: Oramiral Bostanoğlu Darbe Gecesi Neler Yaşadı?

 > -

15 Temmuz'daki darbe girişiminin gerçekleştiği gece kuvvet komutanları arasında rehin alınamayan tek komutan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'ydu. O gece Yeşilköy'de olan ve emir subayının tuhaflığı farketmesiyle kendisini almaya gelen Sahil Güvenlik botuna binmeyen Oramiral Bostanoğlu, eşi ve şoförünün de içerisinde olduğu aracıyla 9 saat boyunca sabit bir noktada durmadan dolaşmış, telefon trafiği ile birlikleri komuta etmeye çalışmış. 

Peki Oramiral Bostanoğlu, 15 Temmuz gecesi neler yaşadı?

O gece kuvvet komutanları arasında rehin alınamayan tek komutan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'ydu. 

24 savaş gemisinin terör bahanesiyle harekete geçirildiği o gece, Oramiral Bülent Bostanoğlu komutayı nasıl ele aldı?

İşte CNN Türk muhabiri Kenan Şener'in ulaştığı ayrıntılar:

Komutan Yeşilköy'deydi, darbeciler Sahil Güvenlik botu göndermişti

Oramiral Bostanoğlu, yakın kurmay ekibine o geceyi inceletti, telefon kayıtlarını toplattı. Buna göre, Oramiral Bostanoğlu darbe girişimini saat 22.23'te öğrendi. Komutan o sırada Yeşilköy'deydi. Ataköy sahilinde bir Sahil Güvenlik Botu, onu almak için bekliyordu.

Tek sadık yaver: Emir subayı, Kuvvet Komutanı'nı kurtardı

Emir subayı, bot komutanıyla konuştu. Durumu şüpheli bulunca komutanı bota bindirmedi. Bu kez emir subayı, Kuvvet Komutanı'nı kurtarmıştı.

Aracıyla Bakırköy sokaklarında dolaşırken telefon trafiğine başladı

Bota binmeyerek darbecilerden kurtulan Oramiral Bostanoğlu, Bakırköy sokaklarında yer değiştirmeye başladı. Yollar güvensizdi ve gideceği en yakın deniz birliğinde cuntacılar olabilirdi. Hatta darbeciler yerini tespit etmesin diye iki saat telefonunu kapattı. Bu süre içinde emir subayı telefonuyla, birlikleri komuta etmeye çalıştı.

Bakanı bilgilendirdi, CNN TÜRK'ten mesajı verdi: 'Komuta kademesi yok, bunlar FETÖ'cü'

Oramiral Bostanoğlu, saat 01.17'de Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ı aradı, "Komuta Kademesi olarak darbe girişimine karşıyız, bunu FETÖ cuntası yapıyor, ben güvendeyim" dedi. 

Komutan, Bakan Işık ile sürekli irtibatta kaldı. Saat 01.24'te aynı mesajı CNN TÜRK aracılığı ile de verdi.

Harekat Merkezindeki darbecilerin emirlerini saf dışı etmeyi başardı

Eşinin ve emir subayının telefonlarıyla krizi yönetmeye Karargah Harekat Merkezini darbecilerden kurtarmaya çalıştı. Resmi kayıtlara göre, Oramiral Bostanoğlu, emir subayı telefonundan 77 dakika süren 78 adet resmi telefon görüşmesi yaptı. Kendi telefonundan da 80 dakika süren 62 adet görüşme yaptı. Peki bu sürede neler yaşandı?

11 fırkateyn, 5 korvet, 7 hücumbot ve 24 savaş gemisi tam yüklü denize açılmıştı

Darbeci olduklarını gizleyen Donanma Harekat Merkezi'ndekiler gemilere emir verdi, "Geniş çaplı terör saldırısı var, tam yüklü denize açılın" dedi. Bunun üzerine 11 fırkateyn, 5 korvet ve 7 hücumbot denize açıldı. Gölcük, Aksaz, Mersin ve Foça'dan 24 savaş gemisi denize açıldı.

Güvendiği iki komodor gemileri geri döndürdü

Oramiral Bostanoğlu, çok güvendiği iki komodoru aradı, yetkilendirdi. Bostanoğlu'nun güvenilir 2 komodoru devreye sokmasıyla 21 gemi, derhal limanlarına döndü. 3'ü ise sabah dönüşe geçti. Biri Donanma Komutanını rehin tutan Yavuz Fırkateyni'ydi.

Telefon trafiğiyle denizde komutayı yeniden ele alan Oramiral Bostanoğlu, sabaha kadar 9 saat mobil haldeydi; eşi ve şoförüyle birlikte sabaha kadar aracındaydı. Oysa karakola sığındığı iddia edilmişti. Oramiral Bostanoğlu, Ankara'ya karayolu ile gitmek için sabah saat 07:23'te Ataköy Polis Merkezin'den eskort talep etti. Ancak "karayolu güvenli değil" denildi, havaalanına yönlendirildi. Atatürk Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarım saat görüşen ve bilgi veren Oramiral Bostanoğlu, havayolu da güvenli değil bilgisi üzerine SAT komandolarının koruması ile Ankara'ya karayoluyla döndü.

Kenan Şener, CNN Türk

Görüş Bildir