Reform Paketinden Yeni Detaylar: AYM’nin İhlal Kararları İçin ‘Yeniden Yargılama’ Ayarı Geliyor, Tutukluluk Süresi Kısaltılıyor

 > 
1PAYLAŞIM

Hukuk ve ekonomi alanında yürütülen reform çalışmalarının detayları netleşmeye başladı. Ocak ayında meclise gelmesi beklenen yargı paketinde AYM kararları “yeniden yargılama” sebebi oluyor. Tutukluluk süreleri azalıyor.

Hukuki reformda hangi başlıklar öne çıkıyor?

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği hukuk ve ekonomi alanında yürütülen reform çalışmalarının detayları netleşmeye başladı. 

Yapılan çalışmada, “ifade özgürlüğü” alanıyla ilgili davalarda “uygulamadaki farklılıkların giderilmesi”, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlâl kararlarının “yeniden yargılama” sebebi sayılması, ticari arabuluculukta kapsamın genişletilmesi gibi başlıklar öne çıkıyor. Mevzuat çalışmasının ocak ayında 4. yargı paketi olarak Meclis’e sunulacağı ifade ediliyor.

Tutukluluk süresi kısaltılacak

Önceki gün Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen AKP MYK toplantısında da detaylarıyla ele alındı.

Edinilen bilgiye göre, Avrupa Birliği (AB) sürecine de etki edecek bir dizi düzenleme içerecek reformlarda en önemli başlıkları ifade özgürlüğü, uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması ve yerel mahkemelerin AYM ile AİHM kararlarına uyumu ile ilgili yapılacak değişiklikler oluşturacak.

Geçen yıl çıkarılan 1. yargı paketiyle Türk Ceza Kanunu’nda soruşturma aşamasındaki tutukluluk sürelerine sınır getirilmiş; böylece soruşturma sürecindeki azami tutukluluk süresine ilişkin hükümler, kovuşturma evresinden ayrılmıştı. Yeni düzenlemeyle 102. maddede ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren davalarda, 7 yıla kadar çıkarılabilen tutuklama süresinin aşağı çekilmesi planlanıyor.

AYM'nin ihlal kararları 'yeniden yargılama sebebi'

Yeni paketle, yerel mahkemelerin AYM ve AİHM kararlarına uyumu konusunda da önemli bir adım atılması öngörülüyor. Geçtiğimiz ocakta Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) hâkim ve savcıların derece yükselmesi esaslarına ilişkin ilke kararında yaptığı değişiklikle ilk kez yargı mensuplarının terfilerinde AİHM ve AYM’nin ihlâl kararına sebebiyet verip vermediklerine de bakılması hükme bağlanmıştı. Ancak “uyumsuz karar” örneğinin son olarak CHP Milletvekili Enis Berberoğlu davasında yine gündeme gelmesi ve çok tartışılması nedeniyle ihlâl kararlarının, “yeniden yargılama” sebebi sayılması için kanun değişikliği planlanıyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

İstanbul'da Terör Operasyonu: Şişli Belediye Başkan Yardımcısı da Gözaltında - onedio.com
İstanbul'da Terör Operasyonu: Şişli Belediye Başkan Yardımcısı da Gözaltında - onedio.com
İstanbul Kartal'da Mühürlü Mekanda Korona Partisi; 18 Kişiye 56 Bin Lira Ceza - onedio.com
İstanbul Kartal'da Mühürlü Mekanda Korona Partisi; 18 Kişiye 56 Bin Lira Ceza - onedio.com
'Serviste Ön Koltuğa Oturdu' Diye Kıskançlık Krizine Girmiş: Eşini Yakarak Öldüren Saldırgan Yargılanıyor - onedio.com
'Serviste Ön Koltuğa Oturdu' Diye Kıskançlık Krizine Girmiş: Eşini Yakarak Öldüren Saldırgan Yargılanıyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir