Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Referanduma Siyasilerden İlk Tepki

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Referanduma Siyasilerden İlk Tepki

Referanduma Siyasilerden İlk Tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi eylemcileri temsilcileriyle yaptığı toplantının ardından AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik'in ortaya attığı İstanbul'da refarandum teklifine ilk tepki CHP'li Gürsel Tekin'den geldi.

Gürsel Tekin: Gayri ciddi

Gürsel Tekin, Hürriyete yaptığı açıklamada "Burada bir tiyatro oynanıyor başbakanın görüştüğü kişiler 16 aydır mücadele edenlerin temsilcileri değil. Eğer Çelik veya sayın Başbakan gerçek temsilcilerle görüşüyor olsaydı, gerçek taleplerı öğrenmiş olur ve bu öneri ile ortaya çıkmazdı. Orada oynanan bir tiyatro. O heyette bu tiyatronun bir parçası."dedi.

OKTAY VURAL: GEÇ KALDILAR OLAY SİYASALLAŞTI

"Mahkeme millet adına karar verdi o uygulansın"

Başbakanın referandum önerisine MHP'den ise geç kaldılar, olay siyasalllaştı" tepkisi geldi..

MHP, "Neden toplumu ajite etmeden, müdahale yapmadan bunu gündeme getidiler tepkisini verdiler. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Gezi Parkı ile ilgili bir kararı mahkeme verdi. Millet adına karar vermişti, bu uygulansın" dedi.

Vural, "Madem bu konu ile referandum talebi vardı da neden ajite edecek açıklamalar, ısrarlar ve müdahaleler yaptılar. O zaman bu geldiğimiz noktanın sorumlusu kimdir, Bir tarafta siyasi rant elde etmek istiyorsunuz bunu kullanarak, başbakan çıktı 'Rezidans, AVM yapacağım' dedi, 'Topçu Kışlası' olacak dedi, bu kitleleri tahrik etti. Bunu neden yaptı bilerek isteyerek mı yaptılar"

Bu konuda toplumun "kötü yönetimin" nedeniyle kutuplaştığı ve siyasallaştığını söyleyen Oktay Vural, şimdi referandum yaparsanız tercıhler de siyasi yönde olacak sağlıklı netice alınması mümkün görünmüyor. Bu meseleyi Gezi'nin ötesine taşıdıkları için Ak Parti bir kutup haline gelmiştir. Keşke, bu noktaya gelmeden toplum kutuplaşmadan gündeme gelseydi, geç kaldılar" dedi.

BDP: "Referandum yapacaksa devlet, şiddeti referandum konusu yapsın"

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, referandum önerisini getiren hükümetin eylemleri ve halkın taleplerini anlamadığını söyledi. Kaplan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, zaten bir yargı kararı var. Buna uymak zorunda eğer halkın talepleri konusunda referanduma gidecekse öncelikle 'devlet şiddetini' götürmesi gerekiyor" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıHüseyin ÇelikİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTiyatroolay
Görüş Bildir