Rantlarla Türkiye! 2013 Yılından İtibaren Kanal İstanbul Çevresinden Arazi Alan Arap ve Türk Zenginler

1.7bPAYLAŞIM

Boğazda oluşan gemi trafiğini hafifleteceği iddiasıyla 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya atılan "Kanal İstanbul" projesini yıllardır konuşuyoruz. Gerekliliği üzerine, maliyeti üzerine epey tartışmalar döndü durdu. Hala üzerinde anlaşma sağlanamadı.

Hükümet yetkilileri bu projede ısrarcı olsa da muhalefet birçok nedenden dolayı bu büyük projeye karşı çıkıyor. Özellikle uzmanların açıklamalarına göre deniz ekosistemini, canlılarını ve içtiğimiz suları olumsuz yönde etkileyecek olan bu proje İstanbul için adeta bir kara bulut.

Risk barındıran ve sadece Türkiye'nin çevresel faktörlerini etkilemekle kalmayıp başka ülkeleri de etkileyecek ve deniz ekosistemini bozacak olan bu "çılgın proje"nin maliyeti de 75 milyar TL...

İstanbul'u yok etmek için harcanan paraya bakın! Bu projede ısrarcı olmak yerine bu ülkeye zararı dokunmayacak birçok şey yapılabilirdi. Tabii işin içinde rant varsa neden yapılsın değil mi?

Biz yapılsın-yapılmasın tartışmalarını yaparken Kanal İstanbul güzergahındaki araziler çoktan ranta açılmış bile! Zenginler arasında İstanbul pay edilmiş...

Yeniçağ'dan Murat Ağırel'in haberine göre de bölgede 2013 yılında yabancı yatırımcıların alım satım hareketleri 25 bin metrekare arazi ve 7 tapu ile işlemdeyken 2014-2018 yılları arasında 383 bin metrekare ve 80 tapuluk bir işleme kadar ulaşmış.

Özellikle Araplar Kanal İstanbul Projesini duyar duymaz kolları sıvamış. Onlardan biri Körfez Bölgesi'nin önemli yatırımcılarından Al Muhaidib Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Sulaiman Almuhaidib...

Ağaoğlu Maslak 1453'e yatırım kararı almıştı. Türkiye'ye yaklaşık 1 milyar dolarlık gayrimenkul ve enerji yatırımı yaptığı belirtilen Suudi Arabistanlı iş adamı, Erzurum'a hayvancılık alanında yatırım yapmak için geldi. Ağaoğlu ve Erzurum Belediye Başkanı ile birlikte iş yaptı. 2015 yılında 5 tapu sahibi oluyor. Parsel büyüklüleri 99 bin metrekare!

Shurak Al Ajdad Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin sahipleri olan Mohammad Almarzouq ile Khales Issam Almarzooq da Kanal İstanbul'dan 5 tapu ve 125 bin 402 metrekare arazi satın almışlar.

Nagi Binshakh isimli yatırımcı da 2018'de 200 bin liraya kurulmasına rağmen toplamda 19 bin metrekare arazi almış.

CANALHILL Gayrimenkul A.Ş.'nin sahibi Ahmad Nasser Alswaidan kanal güzergahından 21 bin 688 metrekare araziyi indirmiş.

Masood Gheyath ve Mohammad Gyeyath ise yaklaşık 30 bin metrekare araziye sahipmiş.

Masood Gheyath ve Mohammad Gyeyath  ise yaklaşık 30 bin metrekare araziye sahipmiş.
Masood Gheyath ve Mohammad Gyeyath  ise yaklaşık 30 bin metrekare araziye sahipmiş.

Noora Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin sahibi Ahmed Humaid Matar Altayer de Arnavutköy'de 2015 yılında 79 bin 81 metrekare (2 tapu) araziye konmuş.

HAYA Gayrimenkul İnş. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.'nin kurucusu Bandar Abdulmohsen Al Knawy da 33 bin metrekare arazi almış.

Gelelim Türk yatırımcılara... Haznedar-Özel Kolej Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tıraş 2013-2014-2015 yıllarında 3 tapu yaklaşık 500 bin metrekare araziye sahip olmuş.

Polimeks İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, Kanal İstanbul'da 14 tapu ile 249 bin 780 metrekareye sahipmiş.

Artaş İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya Arnavutköy'de 2013 ve sonrasında 10 tapu olmak üzere 578 bin metrekarelik bir alanı almış.

MÜSİAD üyesi olan ve 2008'e kadar yönetim kurulunda yer alan Eyüp Akdağ 2013 yılında Arnavutköy'de 65 bin metrekare büyüklüğünde 1 tapu almış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imam hatip lisesinden arkadaşı olan Aziz Torun da 2013 yılında parsel büyüklükleri 60 bin metrekare olan 5 tapu indirmiş.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Arnavutköy'de 2012 ve sonrasında 14 tapuya sahip olmuş.

Muratbey peynirlerinin sahiplerinde Recai Erol'un 50 bin 841 metrekare araziyi 9 tapuda, Necmi Erol da 53 bin 785 metrekare araziyi 9 tapuda toplamış.

17-25 Aralık sürecinden sonra istifasıyla dikkat çeken eski Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Melik Genç'in kardeşi Nur Muhammed Genç Arnavutköy'de 2013-2018 yılları arasında 22 bin 502 metrekare araziyi 6 tapuda parça parça toplamış.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taner-kucukarslan

Almış almamış, meselesi değil devlet bu şekilde proje yapmaz, önce kamulaştırır sonra ilan eder. Dolayısı ile zaten baştan devlet projesi olma kabiliyetini yitirmiştir. Neyseki önümüzdeki seçimlerden sonra tuvalet kağıdı olarak değerlendirirler tapularını.

alper-akbulut5

Alanlar şaşırtmıyor

gozlukluu

Yandaş medyaya ait köşe yazarının iddialarını kaynak alıp ''mış, muş'' diyerek içerik üretmek.. Onedio editörlerini kadıköy barlar sokağından topluyorlar galiba elle tutulur kaynak bulamayınca sağda solda muhalif köşe yazarlarının hezeyanlarını kaynak diye millete yutturmaya çalışıyor.

ali-as1

paranız varsa sizde alın alacak parası ve zekası olana çamur atmayın

ercan-gundogdu

kutsal pezevenkler ülkeyi parsel parsel satıyor , orospu çocukları parsel parsel alıyor .

Görüş Bildir