Kurbanlar Randevuyla Kesilecek

 > -

Randevuyla Kesilecek

Randevuyla Kesilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 25 Ekim’deki Kurban Bayramı öncesinde kurban kesiminde uyulması gereken kuralları belirledi.

Bakanlık, kurbanlıkların kaçmaması için iplerinin uzun tutulmasını isteyecek. Kurban kesimi konusunda halk eğitim merkezlerinde, “Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları” düzenlenmesine devam eden bakanlığın kuralları şöyle:

Eldiven takılacak

  • Büyükbaş hayvanların satış yerlerinden kaçırılmaması, yularlarının, iplerinin uzun ve sağlam olması yönünde uyarılar yapılacak.

  • Kurban kesen ve hayvanı yüzerek et taksimi yapan kasap ve kasap yardımcıları ile kurban sahiplerinin etle temas eden uzuvlarında yara-bere olmaması, bu durumda olanların kesim, yüzme ve et taksimi işini yapmaları zorunlu ise hijyenik eldiven kullanmaları, elinde yara olduğu halde eldiven kullanmadan kesim işlemi yapılmışsa bu etlerin çok iyi pişirildikten sonra tüketilmesi konusu vaaz, hutbe, mahalli radyo ve televizyon programları, basın-yayın organları aracılığı ile vatandaşlara duyurulacak.

Trafik düzenlemesi

  • Mezbaha ve kurban kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi getirilecek ve hayvan kesimi, yüzme, et paylaşımı, temizlik ve benzeri işlemler esnasında sıra bekleyenleri sıkıntıya düşürmeyecek şekilde gerekli tedbirler alınacak.
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kurban Bayramıet
Görüş Bildir