Görüş Bildir

Ramadi'den 25 Bin Kişi Kaçtı: IŞİD Ev Ev 'Hükümet Yanlılarını' Arıyor

Anasayfa > Gündem

Irak'ta Anbar eyaletindeki Ramadi'nin IŞİD'in eline geçmesinin ardından, 25 bin kişi bölgeden kaçtı. BM Irak'taki insani yardım malzemelerinin tükenmekte olduğunu açıkladı. Şii milisler kenti geri almak amacıyla bölgeye ilerliyor.

Irak İnsan Hakları Komiserliği, IŞİD'in Ramadi'ye saldırmasının ardından 3 günde 7 bin ailenin bölgeden göç ettiğini açıkladı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre IŞİD militanları Ramadi'de kapı kapı dolaşıp, Irak hükümeti yanlılarını bulmaya çalışıyor ve cesetleri Fırat Nehri'ne atıyor.

Başkent Bağdat'ın sadece 105 kilometre batısında bulunan Ramadi'den son günlerde 25 bin kişinin ayrıldığı bildiriliyor. Birleşmiş Milletler binlerce kişinin evlerinden kaçtığı bölgede insani kriz uyarısı yaptı.

IŞİD'in kente saldırıları sırasında geçen ay da 130 bin kişi kaçmıştı.

Şii milisler Ramadi çevresinde mevzileniyor

Şii milisler Ramadi çevresinde mevzileniyor

Fotoğraf: AFP

Şii milisler IŞİD’in eline geçen Ramadi'yi geri almak için hazırlanıyor. Irak Başbakanı Haydar El Ebadi’nin çağrısı üzerine harekete geçen milisler Ramadi kentinin girişinde mevzileniyor.  

Geçen ay da Irak askerleriyle birlikte hareket eden milisler Tikrit’in IŞİD’in elinden geri alınmasında etkili olmuştu. Bu sayede, IŞİD’in kuzeyden Bağdat’a ilerlemesi engellenmiş oldu. Şimdi de Ramadi geri alınarak, IŞİD’in batı istikametinden başkente ilerlemesi engellenmek isteniyor. 

'Şii milislerden korkuyoruz'

Ancak bazı Ramadi sakinleri Şii milislerden, IŞİD militanlarından korktukları kadar korktuklarını söylüyor.

Ebu Ammar adlı Ramadili bir manav 'Şii milisler Ramadi'ye girerse, IŞİD'in yaptıklarını yapacak. Her iki durumda ya öldürüleceğiz ya da evlerimizi terk edeceğiz' dedi.

Ev ev baskın

Ev ev baskın

Ramadi'den gelen haberlere göre kentte sokaklar bomboş. Kalanların yiyecek bulmak için hızla dışarı çıkıp evlerine döndükleri söyleniyor.

Görgü tanıkları, IŞİD militanlarının polislerin ve hükümet yanlısı aşiret liderlerinin evlerine girdiğini anlatıyor.

Hükümet yanlısı aşiret güçlerinin ev ve iş yerlerinin kundaklandığı belirtiliyor.

'Yardımlar tükeniyor'

'Yardımlar tükeniyor'

Fotoğraf: Reuters

Birleşmiş Milletler Irak’a Yardım Misyonu (UNAMİ) Irak'taki yardım malzemelerinin tükenmek üzere olduğunu açıkladı.

Uluslararası kurumlar ve diğer yardım ajanslarının gıda, su, tıbbi malzeme, çadır dağıtmaya başladığını ifade eden UNAMİ, 'Irak'ta yardım için gerekli malzemeler tükenmeye başladı. Yardım depoları boşaldı' açıklamasında bulundu.

Irak Göç ve Göçmen Bakan Vekili Asgar Musevi de, Bakanlığa bağlı yardım ekibinin Ramadi'den göç eden ailelere acil yardım malzemesi ulaştırdığını söyledi.

Musevi, yardım ekibinin şu anda Bağdat yakınlarındaki uygun bölgelere sığınmacıların barınacağı çadırları kurmak için çalıştığını ifade etti.

ABD: Irak birliklerine yardım edeceğiz

ABD: Irak birliklerine yardım edeceğiz

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz

Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz Ramadi’nin IŞİD’in eline geçmesi konusunda, 'Bu gerçekten bir başarısızlık, ama hiç şüphe yok ki biz Iraklılara Ramadi’yi geri almaları konusunda yardım edeceğiz' dedi. Schultz, 'Biz, Irak güçlerinin koalisyonun yardımıyla Ramadi’yi geri alacak kapasitede olduğuna inanıyoruz' ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da Irak birliklerinin ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da yardımıyla Ramadi’yi geri alacağına güvendiklerini açıkladı. Pentagon Sözcüsü Steve Warre, 'Bu bizim stratejimiz için, bugün için şu anlanma geliyor: Biz, koalisyonu ve Iraklı partnerlerimizi kastediyorum, geri dönmeli ve Ramadi’yi yeniden almalıyız.' dedi.

Warren, Ramadi’nin yeniden geri alınması operasyonun’da Irak ordusunun kontrolünde oldukları sürece Şii milislere yer olduğunu da ifade etti

"Irak'ı IŞİD'li cesetleriyle doldururuz"

"Irak'ı IŞİD'li cesetleriyle doldururuz"

Fotoğraf: Reuters

Irak'ta Şii din adamı Mukteda es-Sadr, 'Bağdat, Necef ve Kerbela'ya girecekleri ve buradaki türbeleri yıkacakları' yönündeki tehditleri üzerine terör örgütü IŞİD'e ateş püskürdü.

Sadr, IŞİD militanlarının yayınladıkları bir video kaydında, 'Bağdat, Necef ve Kerbela'ya girecekleri ve buradaki türbeleri yıkacakları' yönündeki tehditleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

Sadr, 'Bunu söyleyenler dünyada kabrini, ahirette de ateşteki yerini hazırlasın. Kutsallarımıza el uzatmaları halinde Irak topraklarını onların çürümüş cesetleriyle doldururuz. Bu açıklamaları ciddiye almak, kutsal mekanların korunması için çalışmak ve canlarını kutsallarımız için hiçe sayan 'mücahitlerin' bunun için görevlendirilmesi gerekir' ifadelerini kullandı.

IŞİD'e karşı özel kuvvet

Öte yandan Haşdu'ş-Şabi bünyesinde mücadele eden Şii gruplardan Asaib Ehli Hak grubunun sözcüsü Cevad et-Tuleybavi, AA'ya yaptığı açıklamada, IŞİD'in tehditlerine karşı özel kuvvetler oluşturduklarını söyledi.

Tuleybavi, 'Necef ve Kerbela şehirlerinin korunması için bin 500 kişilik özel birlik oluşturduk' dedi.

IŞİD militanları Ramadi'yi ele geçirmelerinin ardından 'Bağdat, Necef ve Kerbela kentlerine de girecekleri ve buralardaki türbeleri yıkacakları' tehdidinde bulunan video kaydı yayınlamışlardı.

Necef'te Hz. Ali'nin, Kerbela'da Hz. Hüseyin ile kardeşi Hz.Abbas'ın, Bağdat'ta ise İmam Musa İbni Cafer'in türbeleri bulunuyor.

Irak parlamentosunda Ramadi soruşturması

Irak parlamentosunda Ramadi soruşturması

Irak parlamentosu Emniyet ve Güvenlik Komisyonu Raportörü Şahvan Abdullah, Ramadi'nin IŞİD'in eline geçmesiyle ilgili soruşturma planlandığını açıkladı. Abdullah, ilgili bakanlıkların harekete geçmediğini iddia ediyor.

Komisyonun raportörü Şahvan Abdullah, 'Ramadi'de emniyet çökmeden önce, içeriden bize bölgedeki askerlere takviye gerektiği yönünde bilgi ulaştı. Komisyon olarak bunu acilen Savunma Bakanı Halid Ubeydi'ye ve İçişleri Bakanı Muhammed Salim Gabban'a ilettik. Ancak iki bakanlık da harekete geçmedi' dedi.

Ramadi'de IŞİD'e karşı mücadele eden tüm askeri birliklerin takviye, silah ve mühimmat ulaşmamasından muzdarip olduğunu söyleyen Abdullah, 'Bu nedenle komisyon olarak sorumluların belirlenmesi için konuyu soruşturacağız' diye konuştu.

'Emniyet mensupları ve aileler kurşuna dizildi'

Anbar Polis Şefi Tümgeneral Kazım Fehdavi ise, IŞİD'in kenti kontrol altına almasının ardından, hemen sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve emniyet mensuplarının ailelerinin evlerinden çıkmalarını engellediğini söyledi.

Fehdavi, Ramadi'de yaşananları şöyle anlattı:

IŞİD Ramadi'deki memurların evlerinde arama yaptı ve emniyet mensupları ile ailelerini kurşuna dizdi. Bunun yanı sıra, hükümet konağında onlarca yerel polis teşkilatı mensubunu idam etti. Doğu Huseybiyye bölgesindeki güvenlik güçleri, özellikle askeri takviye ulaşmasının ardından IŞİD'e karşı çelik gibi durdu.” 

IŞİD, Ramadi'ye yönelik saldırılarıyla, önce hükümet binalarını ele geçirerek patlatmış, ardından 17 Mayıs'ta da kentin tamamını ele geçirmişti.

AA, BBC Türkçe, Al Jazeera, VOA, Euronews

Reuters objektifinden Ramadi'den kaçış

Reuters objektifinden Ramadi'den kaçış
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?