Rabia Naz Vatan Araştırma Komisyonu Raporu: Olay Yerine Hiç Gitmemiş Savcının Sorumluluğu Tartışılır

436PAYLAŞIM

İstanbul Barosu, Rabia Naz Vatan Araştırma Komisyonu raporunu yayımladı. Raporda, soruşturmanın seyrini değiştirecek çok sayıda eksikliğin olduğuna yer verildi. Raporda savcının şüpheli ölüm olarak bildirilen olayda olay yerine hiç gitmemesi vurgulanırken, savcılığın sorumluluğunu tartışılır hale geldiği belirtildi.

İstanbul Barosu, Giresun'da şüpheli şekilde vefat eden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporu yayımladı.

Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu’nun haberine göre, 10 avukatın görüşmeleri ve dosya incelemelerine yer verilen raporda, soruşturma aşamasında çok sayıda eksikliğin tespit edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu eksiklikler maddi gerçeğin ortaya çıkmasını oldukça güçleştirmiştir. Eksikliklerin çok fazla olması ve soruşturma aşamasında ilgili kamu görevlilerinin gelişigüzel davranması göz önüne alındığında delillerin kaybolması, eksik toplanması bakımından kasıt olduğu ve maddi gerçeğin ortaya çıkmasının engellenmiş olabileceği şüphesini doğurmaktadır."

'Savcı olay yerine hiç gitmemiştir'

Raporda öne çıkanlar şu şöyle:

“Lehe ve aleyhe olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla yükümlü olan savcının, olay gecesi şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçmesine karşın Rabia Naz’ın kıyafetlerinin ailesine teslimi talimatı vermesi, inceletmeye göndermemesi sonucu süreçte delillerin niteliğindeki bozulmalar, olayın olduğu andan itibaren yedi ay sonra yapılan keşfe kadar olay yerine hiç gitmemesi, savcılığın sorumluluğunu tartışılır kılmaktadır.

Ayrıca dosyaya sonradan atanan 16 Temmuz 2020 tarihli Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı veren savcı olay yerine hiç gitmemiştir.

İncelenen dosya, tüm raporlar, görüşülen kişiler ve Adli Tıp doktorları sonucunda dosyadaki eksiklikler ve ihmaller sebebiyle Rabia Naz Vatan’ın ölümünün yüksekten atılma, itilme, kaçma, düşme veya araç çarpması sonucu gerçekleştiğine dair kesin bir kanaat belirtmek mümkün olmamıştır. Eksikliklerin giderilmesi gerektiği, Rabia Naz Vatan’ın ölümünün şüpheli ölüm olduğu ve Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen ‘Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar’ın yerinde olmadığı ve Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün aydınlatılması için soruşturmaya devam edilmesi gerektiği kanaatimizdir.”

Baba Şaban Vatan, Adalet Bakanına seslendi

Dosyanın yeniden açılması için Adalet Bakanı’na çağrıda bulunan baba Şaban Vatan şu ifadeleri kullandı:

"Makamlar gereğini yapsınlar. Sonuç olarak polisin delil kararttığı, her iki savcının örtbas içinde olduğu zaten aşikâr. Devletin üst kurumları, yetkili makamlar Rabia Nazımızın ardından siyasi kişilerin kimliği var diye olayı örtbas ettiler. Adalet Bakanı’nın artık vicdanlı davranarak Rabia Naz’ın dosyasını açtırması gerekir. İlgili makamlarının nasıl örtbas içinde olduğunu Rabia Naz dosyası net olarak göstermektedir. İktidar partilerinin mensuplarını korumak için teşebbüsleri kabul etmiyoruz."

Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz'a ilişkin dosya, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kapatıldı.

Savcı 'Delil Yok' Dedi: Rabia Naz Dosyası Kapatıldı - onedio.com
Savcı 'Delil Yok' Dedi: Rabia Naz Dosyası Kapatıldı - onedio.com

Şaban Vatan, İçişleri Soylu ve Canikli hakkında dilekçe verdi, savcılıksa 'dokunulmazlık' yanıtını verdi.

Baba Vatan, Rabia Naz İçin Soylu ve Canikli Hakkında Dilekçe Vermişti: Savcılık'tan 'Yargılanamazlar' Yanıtı - onedio.com
Baba Vatan, Rabia Naz İçin Soylu ve Canikli Hakkında Dilekçe Vermişti: Savcılık'tan 'Yargılanamazlar' Yanıtı - onedio.com

10 gün önce, dönemin Eynesil kaymakamı ölü bulundu.

Rabia Naz Hayatını Kaybettiğinde Eynesil Kaymakamı Olan Yılmaz Kurt Otomobilinde Ölü Bulundu - onedio.com
Rabia Naz Hayatını Kaybettiğinde Eynesil Kaymakamı Olan Yılmaz Kurt Otomobilinde Ölü Bulundu - onedio.com

Birkaç gün önceyse, Rabia Naz davasında sık ifade değiştiren tanıklardan biri kendini vurarak intihar etti.

Bir Şüpheli Ölüm Daha: Rabia Naz Soruşturmasında Sık İfade Değiştiren Tanığın Babası İntihar Etti - onedio.com
Bir Şüpheli Ölüm Daha: Rabia Naz Soruşturmasında Sık İfade Değiştiren Tanığın Babası İntihar Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir