Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Quidditch: Kitap Sayfalarından Yeşil Sahalara Bir Sporun Doğuşu

Anasayfa > Spor

Quidditch, Harry Potter kitaplarında oynanan fantastik bir spor olarak bilinse de bunun yanı sıra dünya genelinde 10 yılı aşkın süredir oynanan, yüzlerce takımı bulunan gerçek bir spor. Haydi gelin quidditch'i hep beraber tanıyalım!

Sert fiziksel temas içeren karma cinsiyetli bir spor.

Sert fiziksel temas içeren karma cinsiyetli bir spor.

-7'şer kişiden oluşan takımlarla oynanan ve bütün oyuncuların süpürgeye binmek zorunda olduğu quidditch'te amaç quaffle'ı rakip çemberlerden geçirerek sayı yapmak ve snitch yakalandığında, yani maç bittiğinde, sayı üstünlüğünü bulundurmak. 

(Team Turkey vs Team Belgium - IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Ajantha Abey Quidditch Photography)

-Tutucular(yeşil bant) ve kovalayıcıların(beyaz bant) amacı rakip çemberlerden quaffle'ı geçirerek 10 sayı kazanmak ve kendi çemberlerini savunmak.

(ODTÜ Hippogriffs vs METU Minicorns - Türkiye Quidditch Ligi 2016 (c)Büşra Gürer Quidditch Photography)

- Vurucuların(siyah bant) amacı ise sahada bulunan üç adet bludger'la rakip oyuncuları vurarak onları süpürgelerinden düşürmek. 

(BOUN Centaurs Antrenmanı (c)BOUN Centaurs)

- Arayıcıların(sarı bant) amacı ise snitch koşucusunun arkasından sarkan snitch topunu alıp takımlarına 30 puan kazandırmak ve maçı sonlandırmak. 

(METU Minicorns vs Bilkent Foxes - Türkiye Quidditch Ligi 2016 (c)Büşra Gürer Quidditch Photography)

Dünya çapında hızla yayılan, gelişmekte olan bir spor.

Dünya çapında hızla yayılan, gelişmekte olan bir spor.

-ABD' de ilk oynandığı günden bu yana henüz 10 yıl geçmiş olmasına rağmen şimdiden 20'den fazla ülkede 400'ü aşkın resmi takım bulunuyor. 2015 yılında yapılan Avrupa Quidditch Kupası'na 11 ülkeden 32 takım, milli takımlar arasında yapılan Quidditch Avrupa Oyunları'na ise ülkemiz de dahil olmak üzere 12 ülke katıldı.

(Team Turkey ve Team Belgium - European Games 2015 (c)Nicole Stone)

1 sene sonra Avrupa Quidditch Kupası'na 3 takım gönderen ülkemizin temsilcilerinden METU Unicorns, Avrupa üçüncüsü oldu.

(Emin Ün(arayıcı) ve METU Unicorns bench'i. METU Unicorns vs Antwerp Quidditch Club - European Quidditch Cup 2016 Yarı Final (c)Van Klaveren Quidditch Photography)

Aynı yıl Türkiye karması ile katılınan Dünya Kupası'nda ise ülkemiz dünyanın dört bir yanından gelen 21 ülke takımı arasından 6. olarak bize büyük bir gurur yaşattı.

(Team Turkey ve Team Spain - IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Ajantha Abey Quidditch Photography)

Her cinsiyetten insana açık ve eşitlikçi bir topluluk.

Her cinsiyetten insana açık ve eşitlikçi bir topluluk.

-Quidditch kural kitabına göre kişinin cinsiyeti, sadece erkek ve kadın olarak ikili sistemde değil, kişinin kendini tanımladığı toplumsal cinsiyet olarak kabul ediliyor.

(Ecem Bedriye Satıcı(Team Turkey), Denis Plog (Team France) - European Games 2015 (c)Nicole Stone)

-Buna, takımların sahada aynı anda aynı cinsiyetten en fazla dört sporcu bulundurabilmesi kuralı da eklendiğinde, quidditch camiasında her yaştan ve cinsiyetten bireylere karşı geleneksel sporlarda görülmeyen bir açık görüşlülük ve eşitçilik göze çarpıyor. 

(ODTÜ Hippogriffs ve İTÜ Honeybees birbirlerini maç sonu tebrik ederken. - Türkiye Quidditch Ligi 2016 (c)Büşra Gürer Quidditch Photography)

-Bu özellikler quidditch'i diğer sporlardan ayırıyor ve görmeye alışık olmadığımız şekilde bir çeşitlilikle birlikte dostane bir rekabet sahalara yansıyor.

(21 takımın oyuncularının omuzunda Dameon Osborn (Team Australia) - IQA Quidditch World Cup 2016 Final (c)Ajantha Abey Quidditch Photography)

Türkiye'de quidditch ve Quidditch Derneği

Türkiye'de quidditch ve Quidditch Derneği

-Yeni bir spor ile tanışmak, bu güzel topluluğun bir parçası olmak veya quidditch ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıdaki linkler ile ülkemizde quidditch için bir nevi federasyon işlevi gören Quidditch Derneği'ne ve şehrinizdeki takımların bilgisine ulaşabilirsiniz!

****http://quidditchdernegi.org****

**https://www.facebook.com/QuidditchDernegi/**

(Hacettepe Phoenix ev sahipliğinde maç yapan takımlar, Türkiye Quidditch Ligi (c)Quidditch Derneği)

BONUSLAR

BONUSLAR

-3 Meksikalı rakibine rağmen quaffle'ı çemberden geçirerek sayıyı takımına kazandıran Yaren Uçar.

(Team Turkey vs Team Mexico - IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Ajantha Abey Quidditch Photography)

-Takımdaki oyunculardan farkı hissedilmeyen, turnuva boyunca Team Turkey'i bir an bile yalnız bırakmayan taraftar gibi taraftar İhsan Mercan.

(Team Turkey vs Team UK Grup maçı öncesi - IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Ajantha Abey Quidditch Photography)

-Snitch'i yakalayarak Belçika maçını kazandıran Sertaç Alptekin.

(Team Turkey vs Team Belgium - IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Bruggeling Quidditch Photography)

-Ve son olarak Team Turkey'nin, Team Belgium'ı yenerek dünya 6.lığını garantiledikten sonraki sevinci. (Çok mu güzeller ne!)

(IQA Quidditch World Cup 2016 (c)Bruggeling Quidditch Photography)

Samsung Data Code
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
14
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?