PYD'den Suriye'nin Kuzeyinde Federasyon İlanı

 > -

Kontrol ettiği üç bölgede oylama yapan PYD, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan etti. Esad yönetimi, federasyon ilânının hiçbir yasal sonucu olamayacağını belirtti.

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, kontrol ettiği üç bölgede oylama yaparak ülkenin kuzeyinde federal sistem ilan etti. Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada, Esed yönetiminin federasyon ilanının hiçbir yasal ya da siyasi sonucu olmayacağını belirttiği ifade edildi.

Fotoğraf: Twitter

PYD, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan edeceğini dün açıklamıştı. Reuters'e konuşan bir Türk Dışişleri yetkilisi, "Federasyon ilanı gibi tek taraflı bir kararın geçerliliği yoktur" demişti. 

Suriye'den de "Amacımız ülkeyi bir bütün olarak tutmak" açıklaması gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de özerk ya da yarı özerk bir Kürt yönetimini tanımayacaklarını açıklamıştı.

Reuters Duyurdu: 'Kuzey Suriye Federasyonu' Kuruluyor - onedio.com
Reuters Duyurdu: 'Kuzey Suriye Federasyonu' Kuruluyor - onedio.com

Ocak 2014'te PYD ağırlıklı 'Yasama Meclisi'nin kabul ettiği 'Anayasa' ile Suriye'nin kuzeyinde 'Demokratik Özerk Yönetim' ilân edilmişti. Yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı kuzeydeki bölgenin Cizre, Kobani ve Afrin olmak üzere 3 kantona ayrıldığı ve Anayasa'da bu kantonların Suriye topraklarının bir parçası olduğuna vurgu yapılmıştı. 'Anayasa'da PYD'nin silahlı kanadı YPG için de ayrı bir madde ayrılmış, o maddeye göre, YPG, Özerk Yönetim'in savunma gücü olarak kabul edilmişti.

Reuters, AFP ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir