Putin AB Yaptırımlarıyla Dalga Geçti: 'Az Seyahat Eder, Çok Çalışırlar'

 > 
124PAYLAŞIM

Ukrayna krizi nedeni ile Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketini uygulamaya koymasının ardından, ABD de yeni yaptırım paketini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington'ın kararını "düşmanca bir adım" olarak niteledi ve uygun bir şekilde karşılık verileceğini açıkladı.

Duşanbe'de gerçekleşen zirvede basına değerlendirmede bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus işadamları, milletvekilleri ve üst düzey yöneticilerden 24 kişinin daha AB'ye girişlerinin yasaklanması ile dalga geçti. Putin, "Liste açısından memnuniyet verici bir karar. Şirket yöneticilerimiz ve resmi görevlilerimiz daha az dışarıya seyahat eder. İçerde kendi işleri ile daha fazla meşgul olmaları iyi olur. Duma milletvekilleri de kendi seçmenleri ile daha fazla görüşme imkanı bulur…" dedi.

Rusya'nın karşı adım olarak gıda alımını durdurmasını da olumlu olarak değerlendiren Putin, Rusya açısından komplikasyonlarının minimum seviyede olduğunu, ancak alınan tedbirlerin yerli ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

ABD'nin Ukrayna'da tansiyonu yükseltmekten yana olduğu eleştirisi getiren Moskova, "Beyaz Saray'ın yaptırımlarla oynayarak bizi prensip olarak gördüğümüz pozisyonlarımızı değiştirmeye zorlayamayacağını uzun süredir anlaması gerekiyor." eleştirisi getirdi.

Rusya'nın ABD'nin jeopolitik hırslarını tatmin edecek ya da 'Rusya'ya baskı için kontrol edilebilir Ukrayna' şeklinde tanımlanabilecek siyasi beklentileri karşılamayacakları vurgulanan açıklamada, Moskova'nın yapıcı ve samimi olarak ikili işbirliğinin geliştirilmesi için her zaman kapısının da açık olduğu belirtildi.

AB'nin 12 Eylül'de uygulamaya koyduğu yaptırımlarda Rus petrol şirketleri Rosneft, Transneft ve Gazprom Neft'in kredi kullanımının sınırlandırılması, Rus bankacılık sektörü ve savunma sanayi vardı. Brüksel 24 Rus üst düzey görevliye de AB'ye giriş yasağı koydu ve mal varlıklarını dondurdu.

ABD'nin açıkladığı yaptırımlar ise beklenenden daha sert oldu. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki tansiyonu tırmandırmaya devam ettiği gerekçesi ile yaptırımların genişletildiği açıklandı. ABD'nin Rus bankaları VTB, Bank of Moscow, Rosselkhozbank ve VTB'ye uyguladığı 90 günden fazla süreli finansal arz sağlanmaması yönündeki yaptırımlara Rusya'nın en büyük bankası Sberbank da eklendi. Rus petrol şirketleri LUKoil ve Surgutneftegas da yaptırım listesine eklendi. Rusya sanayi sektörünün en büyüklerinden Rostec kara listeye alındı.

ABD, Rus devletine ait 5 savunma şirketi Dolgoprudny Research Production Enterprise, Mytishchinski Mashinostroitelny Zavod, Kalinin Machine Plant JSC, Almaz-Antey GSKB ve JSC NIIP'in mal varlıklarını dondurdu. Bakanlık Amerikalı kişi ve kuruluşlara da yaptırım uygulanan Rus şirketleri ile ticari ilişkilerini sonlandırmak için 26 Eylül'e kadar süre tanıdı.

  • CİHAN
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir