Putin: 'Türkiye'nin Harekâtı Bizim İçin Beklenmedik Değildi'

 > -

Rusya Devlet Başkanı Putin "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı bizim için beklenmedik değildi. Neler olduğunu, işlerin nereye varacağını anlıyorduk. Türkiye'nin Suriye nedeniyle yaşadığı problemler beliydi. Bunları anlamak için büyük analist olmaya gerek yok" dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin'de düzenlenen G20 Zirvesi'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Fırat Kalkanı Harekâtı'na ilişkin bir soruya Putin, "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı bizim için beklenmedik değildi. Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için Dışişleri ve özel servislerimiz var. Neler olduğunu, işlerin nereye varacağını anlıyorduk. Türkiye'nin Suriye nedeniyle yaşadığı problemler beliydi. Bunları anlamak için büyük analist olmaya gerek yok." yanıtını verdi.

Suriye konusunda Türkiye ve ABD ile diyalog halinde olduklarını ifade eden Putin, uluslararası hukuka uygun olmayan hiçbir şeyi desteklemeyeceklerini belirtti.

Fırat Kalkanı'nda 13'üncü Gün: ÖSO 9 Köyü Ele Geçirdi - onedio.com
Fırat Kalkanı'nda 13'üncü Gün: ÖSO 9 Köyü Ele Geçirdi - onedio.com

"ABD ile bazı ön anlaşmalar üzerinde çalışıyoruz"

Rusya ve ABD'nin Suriye pozisyonlarında bir takım yakınlaşmalar olduğunu aktaran Putin, "Bu konuda nihai olarak konuşma hakkına sahip olduğumu düşünmüyorum çünkü Rusya ve ABD dışişleri bakanlıkları bazı ön anlaşmalar üzerinde çalışıyor. Bence doğru yoldayız ve belirli bir zaman sonra Suriye'de durumu iyileştirebilecek ortak birşeyler yapabileceğimizi düşünüyorum. Tabii ki bunu Suriye yönetimi ve İran ile konuşmamız gerekiyor." dedi.

Putin, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecinin devam ettiğini belirterek, her iki ülke halkının da samimi bir şekilde ilişkilerin düzelmesini istediğine vurgu yaptı.

AA ve Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFırat KalkanıİranRusyaSuriyeVladimir Putin
Görüş Bildir