Görüş Bildir

Putin'den Yunanistan'a 'Türk Akımı' Daveti

Anasayfa > Gündem

Derin mali krizdeki Yunanistan çıkış yolu arıyor. Başbakan Çipras kritik ziyaret için Moskova'da. Avrupa ziyareti kaygıyla izliyor. Rusya'ya yönelik yaptırımlara karşı çıkan Çipras yeni sayfa açmaya geldim dedi. Putin de Atina'nın Türk gazı projesine dahil olması halinde kredilerini ödeyebilir mesajı verdi. 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Türk Akımı ile ilgili Rusya’nın önerilerini değerlendirdi.

Türk Akımı isminin kendilerine hoş gelmediğini ifade eden Tsipras, “Türk Akımı doğalgaz boru hattı ismi Yunanistan’da kulağa hoş gelmiyor. Ancak projenin Yunanistan ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Ortak basın toplantısında konuşan Putin, Güney Akım’ın iptalinin ardından Türkiye üzerinden inşa edilecek Türk Akımı’nın Yunanistan açısından önemli bir fırsat olacağını söyledi. Anlaşma konusunda net bir şey söylemenin henüz zor olduğunu, kurumsal düzeyde çalışmaların yapılacağını ifade eden Putin, Yunanistan’ın projeye katılıp katılmayacağı ile ilgili kararın kendilerine ait olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, söz konusu proje ile Yunanistan’ın jeopolitik statüsünün artacağını, Avrupa ’nın güneyi ve merkezi için transit ülkeye dönüşeceğini ve yıllık yüz milyonlarca avro kazanacağını ifade etti.

Türkiye sınırından Yunanistan’a uzanacak doğalgaz boru hattının hem Yunanistan enerji ihtiyacını karşılayacağını, hem de Avrupa’nın enerji güvenliğini artıracağını kaydeden Tsipras, proje konusunda Yunanistan ve Avrupa Birliği yasaları ile uygun hareket etmek zorunda olduklarını hatırlattı. 

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/video/dunya/pu...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
appabuga

Türk akımı kulağa hoş gelmiyormuş, güya sosyalist ırkçı pezevenk