Putin'den Mısır'a Uyarı: İç Savaşın Eşiğindesiniz

 > -

Putin'den Mısır'a Uyarı: İç Savaşın Eşiğindesiniz

Putin'den Mısır'a Uyarı: İç Savaşın Eşiğindesiniz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır'ın iç savaşın eşiğinde olduğunu belirterek uyarıda bulundu. Rusya, daha önce Mısır’da tüm taraflara itidal çağrısı yapmıştı.

Kazakistan'ın başkenti Astana ziyaretinde açıklama yapan Putin, "Suriye'yi artık iç savaş sardı. Üzücü ki, Mısır da bu gelişmelere doğru gidiyor. Çok isterdim ki, Mısır halkı buna katılmaktan kaçınsın." uyardı.

Mısır’da 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbeye Rusya’dan ilk resmi açıklama 4 Temmuz sabahı Dışişleri Bakanlığı'ndan gelmişti. Rus Dışişleri, Mısır’da tüm siyasi gruplara itidalli olmalarını ve şiddete başvurmamalarını istemişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kahire ve Mısır’ın diğer kentlerinde devam eden sokak gösterileri sonunda 3 Temmuz’da askeri yönetimin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevden aldığı ve yerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’u getirdiklerini ilan etti. Anayasa askıya alındı. Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi geçici bir teknokrat hükümeti kurulduğunu ve erken parlamento seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırlık yapıldığını açıkladı. Ortadoğu’da yaşanan değişimlerin başından bu yana biz Mısır halkının özgür ve demokratik bir şekilde meşru yollardan daha iyi yaşam taleplerini destekledik.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Genelkurmay BaşkanıMısırRusyaSavaşSuriyeVladimir Putin
Görüş Bildir