Putin'den En Büyük Kur'an-ı Kerim'e Ziyaret

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Putin'den En Büyük Kur'an-ı Kerim'e Ziyaret

Putin'den En Büyük Kur'an-ı Kerim'e Ziyaret

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ne tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin, rekorlar kitabına giren dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'inin önünde fotoğraf çektirdi.

Tatarların İslamiyet'i ilk kabul ettiği Bolgar şehrinde inşa edilen Akmescit ve İslam Müzesi'nde incelemelerde bulunan Putin, Guinnes rekorlar kitabına giren dünyanın en büyük Kur'an-ı Kerim'inin önünde fotoğraf çektirdi.

Bolgar şehrinde Tatarların 922 yılında İslamiyet'i kabulünün anısına hazırlanan Kur'an-ı Kerim özel müzede tutuluyor. Altın, gümüş, yakut ve değerli taşlarla süslü kabı olan Kur'an-ı Kerim 1,5 metre eninde ve 2 metre boyunda. Toplam 800 kilogram ağırlığı olan Kur'an-ı Kerim İskoçya'da üretilmiş ve Kasım ayında da Kul Şerif camiine getirilmişti.

Putin, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve Devlet Katibi (eski lider) Mintimer Şaymiyev'in eşliğiyle Bolgar şehrinin tarihi ve kültür tesislerini ziyaret etti. Bolgar şehri 10-11. yüzyıllarda ortaya çıkan Doğu Avrupa'nın ilk devletlerinden biri olan Volga (İtil) Bulgar devletinin başkenti. 922 yılında Bolgar şehri, Rusya toprakları içinde ilk kez gönüllü olarak İslam dinini kabul etmişti.

Putin'e tarihi Bolgar şehrinin restorasyonu için 3 yıl içinde 2,4 milyar ruble harcandığı anlatılırken, Tatar yetkililer "Bunun 2 milyar rublesini federal bütçe, geriye kalan 400 milyonu ise sağladı." dedi. Bunun üzerine Putin gülerek, "Para her zaman yetmez." esprisi yaptı.

Daha sonra Putin, Temmuz ayında suikast sonucunda öldürülen Tataristan Müslüman Dini İşler İdaresi Başkan Yardımcısı Valiulla Yakupov'un ailesine devlet madalyası verdi. Putin ayrıca söz konusu suikastta yaralanan Tataristan Müftüsü İldus Fayzov'a Dostluk madalyası sundu.

Devlet Başkanı törende yaptığı konuşmada, "Çok uluslu ve güçlü Rusya halkı yenilmez, çünkü milyonlarca insan hakkın ve adaletin tarafında. Üstelik insanlar hiç bir şeyden korkmuyor ve onları korkutamazsınız ve onlar barışın değerini biliyorlar. İnsanlarımız Rusya toplumunun etnik ve dini açıdan parçalanmasına, bu adımlarla Rusya'nın zayıflatılmasına ve ortak evimizin dağıtılmasına müsaade etmeyecek." dedi.

Putin, teröristlerin hiç bir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarını da söyledi.

Kaynak: CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınRusyaVladimir Putin
Görüş Bildir