Pussy Riot Üyeleri Serbest

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Alyokhina'yı hapishane çıkışında avukatı ve Rus insan hakları örgütlerinin temsilcileri karşıladı (Reuters).

Pussy Riot Üyeleri Serbest

Rus punk grubu Pussy Riot'ın üyeleri Mariya Alyokina ve Nadezda Tolokonnikova ülkede ilan edilen af uyarınca hapisten erken salıverildi.

Alyokina bir Rus televizyonuna yaptığı açıklanmada affın bir "halkla ilişkiler gösterisi" olduğunu savundu ve hapiste kalmayı tercih ettiğini vurguladı.

İkili başkent Moskova'daki bir katedralde protesto şarkısı söylemelerinin ardından, "dine nefretten kaynaklanan holiganlık" suçlamasıyla geçen yılın Ağustos ayında hapse atılmıştı.

Ceza insan hakları grupları, devlet başkanı Vladimir Putin'in muhalifleri ve bazı ülkeler tarafından protesto edilmişti.

Grup üyelerinin cezaları Mart 2014'te dolacaktı. Ancak Rus Parlamentosu'ndan geçen afla geçen haftadan bu yana serbest bırakılmaları bekleniyordu.

Af sayesinde en az 20 bin mahkumun serbest bırakılması bekleniyor.

Affın bu tartışmaların gelecek Şubat ayında Soçi'de düzenlenecek Kış Olimpiyatlarını gölgelemememesi için çıkartıldığı düşünülüyor.

Alyokina ve Tolokonnikov'un katedralde söylediği şarkıda Ortodoks Kilisesi'nin Putin'e verdiği destek ağır bir şekilde eleştiriliyor ve Meryem Ana'dan "Putin'i kovması" isteniyordu.

Grup üyelerinden Yekatarina Samutseviç de aynı suçtan hapis cesazı almış, ancak geçen Ekim ayında açtığı temyiz davası sonucu serbest bırakılmıştı. Samutseviç'in cezası sözkonusu şarkıyı grupla birlikte söylemediği için ertelenmişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

TercihVladimir Putin
Görüş Bildir